Yeni yargı paketi TBMM’ye geliyor: Kara para aklamaya kayyum önlemi

AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanan yeni yargı paketi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geliyor. Teklife göre, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, silahlı örgüt, terörizmin finansmanı suçlarının bir şirketin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, kayyum atanmasına karar verilmesi üzerine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kayyum olarak atanabilecek.AK Parti, yargıya yönelik düzenlemeler içeren ve yaklaşık 40 maddeden oluşan kanun teklifini bu hafta TBMM Başkanlığı’na sunacak. Edinilen bilgiye göre, AK Parti milletvekilleri yargıda çeşitli düzenlemeleri kapsayan kanun teklifinin çalışmalarını tamamladı. Milletvekillerinin imzasına açılan ve yaklaşık 40 maddeden oluşan teklif, bu hafta TBMM Başkanlığı’na sunulacak.İTİRAZ, İSTİNAF VE TEMYİZ BAŞVURUSU İÇİN SÜRE İKİ HAFTA OLACAK Teklife göre, itiraz, istinaf ve temyiz kanun yollarına başvuru süreleri iki hafta olacak. Yargılamaların makul sürede sonuçlandırılmadığı iddiasıyla yapılacak manevi tazminat taleplerini Tazminat Komisyonu karara bağlayacak. Makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiasıyla yapılmış ve Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla Anayasa Mahkemesi’nde derdest olan bireysel başvurular bakımından Komisyona müracaat imkanı getirilecek.TMSF KAYYUM OLARAK ATANABİLECEK Düzenlemeyle uzun yargılamadan kaynaklı ihlal iddialarına ilişkin daha kolay erişilebilir, hızlı işleyen başvuru yolu oluşturulacak. Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, silahlı örgüt, terörizmin finansmanı suçlarının bir şirketin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde kayyum atanmasına karar verildiğinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kayyum olarak atanabilecek.

Şubat 14, 2024 - 16:00
 0
Yeni yargı paketi TBMM’ye geliyor: Kara para aklamaya kayyum önlemi
Yeni yargı paketi TBMM’ye geliyor: Kara para aklamaya kayyum önlemi

AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanan yeni yargı paketi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geliyor. Teklife göre, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, silahlı örgüt, terörizmin finansmanı suçlarının bir şirketin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, kayyum atanmasına karar verilmesi üzerine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kayyum olarak atanabilecek.

AK Parti, yargıya yönelik düzenlemeler içeren ve yaklaşık 40 maddeden oluşan kanun teklifini bu hafta TBMM Başkanlığı’na sunacak. Edinilen bilgiye göre, AK Parti milletvekilleri yargıda çeşitli düzenlemeleri kapsayan kanun teklifinin çalışmalarını tamamladı. Milletvekillerinin imzasına açılan ve yaklaşık 40 maddeden oluşan teklif, bu hafta TBMM Başkanlığı’na sunulacak.

İTİRAZ, İSTİNAF VE TEMYİZ BAŞVURUSU İÇİN SÜRE İKİ HAFTA OLACAK Teklife göre, itiraz, istinaf ve temyiz kanun yollarına başvuru süreleri iki hafta olacak. Yargılamaların makul sürede sonuçlandırılmadığı iddiasıyla yapılacak manevi tazminat taleplerini Tazminat Komisyonu karara bağlayacak. Makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiasıyla yapılmış ve Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla Anayasa Mahkemesi’nde derdest olan bireysel başvurular bakımından Komisyona müracaat imkanı getirilecek.

TMSF KAYYUM OLARAK ATANABİLECEK Düzenlemeyle uzun yargılamadan kaynaklı ihlal iddialarına ilişkin daha kolay erişilebilir, hızlı işleyen başvuru yolu oluşturulacak. Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, silahlı örgüt, terörizmin finansmanı suçlarının bir şirketin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde kayyum atanmasına karar verildiğinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kayyum olarak atanabilecek.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow