e-ticarette 2 kat gelişme hedefiyle 1 milyar TL’lik yatırım

Sabancı Tüm ortaklık iştiraklerinden Teknosa, kuvvetli finansallara haiz çoklu kanallı bir perakendeciye dönüşmek amacıyla başlatmış olduğu programda, 2023 yılı üçüncü çeyrek itibarıyla dijital altyapı ve çözümlere odaklandı. Şirket, ‘Dijital Odaklı Dönüşüm’ programı kapsamında dijital ve edinim odaklı mağazacılık, pazaryeri, kanallar arası geçişkenlik, tedarik zinciri ve suni zeka mevzularında gerçekleştirdiği yeniliklerini artırarak sürdüreceğini deklare etti.Teknosa’nın 2023 […]

May 20, 2024 - 13:45
 0
e-ticarette 2 kat gelişme hedefiyle 1 milyar TL’lik yatırım


Sabancı Tüm ortaklık iştiraklerinden Teknosa, kuvvetli finansallara haiz çoklu kanallı bir perakendeciye dönüşmek amacıyla başlatmış olduğu programda, 2023 yılı üçüncü çeyrek itibarıyla dijital altyapı ve çözümlere odaklandı. Şirket, ‘Dijital Odaklı Dönüşüm’ programı kapsamında dijital ve edinim odaklı mağazacılık, pazaryeri, kanallar arası geçişkenlik, tedarik zinciri ve suni zeka mevzularında gerçekleştirdiği yeniliklerini artırarak sürdüreceğini deklare etti.Teknosa’nın 2023 finansal sonuçlarının açıklanmış olduğu ve 2024 hedeflerinin paylaşılmış olduğu basın toplantısında konuşan Teknosa CEO’su Sitare Sezgin, dijitalleşme, satın alan deneyimi ve sürdürülebilirlik odağıyla istikrarlı bir şekilde büyüdüklerini belirterek, şunları söylemiş oldu: “2023 senesinde ciromuzu enflasyon muhasebesine gore düzenlenmiş sonuçlara gore 47,3 milyar TL’ye, net kârımızı ise 748 milyon TL’ye çıkardık. E-ticaret brüt işlem hacmimizi (GMV) ise yüzde 68 oranında artırarak, ortalama 10,1 milyar TL’ye taşıdık. 2019 yılından bu yana uyguladığımız dönüşüm programımızın başarı göstermiş neticelerini görmekten mutluluk duyuyoruz. ‘Finansal ve Operasyonel’, ‘Servis ve Hususi Marka’, ‘Dijital Kanallarda Pazaryeri’ ve 2023 yılı üçüncü çeyrekte başlattığımız ‘Dijital Odaklı Dönüşüm’ başlığında uçtan uca yeniliklere imza atıyoruz. Dönüşüm programını uyguladığımız 4,5 yıl içinde her alanda performansımızı artırdık. Web internet sitemizdeki trafik 2 kat arttı. Alan kişi sayımızda ortalama %45 artış oldu. Periyodik olarak meydana getirilen değerlendirme ve ölçümlerde NPS kısaca Tavsiye Edilme Skorumuz 30 puan arttı. Pazaryeri dahil e-ticaret payımız 2,3 kat artış gösterdi. Pazar payımızda 1,5 puan artış oldu. Bu yıl da dijital altyapı ve çözümlere odaklanarak, şirketimizi kuvvetli fizyolojik varlığa haiz dijital tüketici elektroniği platformuna dönüştürmeye devam ediyoruz.”

“YENİ KATEGORİLERLE BÜYÜMEK İSTİYORUZ”

2024 senesinde 1 milyar TL yatırım planladıklarını belirten Sitare Sezgin, dijitalleşme, çoklu kanalda satın alan deneyimi, teknolojik altyapı, IT, suni zeka çözümleri, mağaza açılışları ve renovasyonları için yatırım halletmeye devam edeceklerini altını çizdi. 2024 senesinde da pazarın üstünde büyüyerek, sürdürülebilir kârlılığı korumak istediklerini belirten Sezgin, şu şekilde konuştu: “Sektörümüzdeki ilk teknoloji odaklı pazaryerinde ürün çeşitliliğimizi 36 kat artırıp, 200 bin adede çıkardık. Uzun solukta hedefimiz Teknosa’yı pazaryerinde oluşturduğumuz yeni kategorilerle büyütmek. Kısa sürede wellbeing için ürün gamımızı genişleterek, teknosa.com’da hususi bir sekme açtık. Bu yeniliğimizle Türkiye’de kendi sektörümüzde wellbeing konusunu sahiplenen ilk şirket olduk. Pazaryeri ile daha da güçlendirdiğimiz dijital kanallarımızla e-ticaret brüt işlem hacmimizi 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Öteki taraftan mağaza ağımızı gelişen trendlere uygun olarak dönüştürmeye devam ediyoruz. 2022 yılı ikinci yarısından itibaren 28 mağazamızı dijital konsepte dönüştürdük. Sektörde bir ilk olan yeni dijital mağaza konseptimiz oldukça daha rahat, dijital, erişilebilir ve sürdürülebilir bir yapıya haiz.

“TEKNOLOJİ ERKEK İŞİ DEĞİLDİR”

Teknosa’nın tüm işlerinin merkezinde sürdürülebilirlik bulunduğunu vurgulayan Sezgin, şu detayları paylaştı: “2050 yılına kadar ‘Net Sıfır Emisyon’a ulaşmak istiyoruz. Bunun için de yenilenebilir enerji, enerji tasarrufu, atık yönetimi ve döngüsel ekonomiye katkı sunan uygulamaları hayata geçiriyoruz. İlk kez 2022 senesinde raporlama yaptığımız Karbon Saydamlık Projesi (CDP -Carbon Disclosure Project) İklim Değişikliği programında skorumuzu A- (liderlik) seviyesine yükselttik. Adana Sabancı mağazamızın çatısına GES kurduk. Burada kurduğumuz paneller yılda ortalama 58 hanenin tüketimine eşdeğer olarak senelik 175 bin kWh elektrik üretimi yapıyor. Lojistik merkezimiz ile 80 mağazamızda yenilebilir enerji kullanıyoruz. İklimlendirme sektöründeki öncü markamız İklimsa ile Güneş Enerjisi Sistemleri alanında kuvvetli iş birlikleriyle yolumuza devam ediyoruz. ‘Teknoloji adam işi değildir’ diyoruz. Genel Müdürlükteki yöneticilerimizin %52’si, orta aşama yöneticilerimizin %40’tan fazlası hanım çalışanlardan oluşuyor. Habitat Derneği ile beraber Türkiye genelinde yürüttüğümüz ‘Hanım için Teknoloji’ projemiz 17’nci yılını doldurdu. Bugüne dek 30 bini aşkın hanıma teknoloji eğitimi verdik. Ülkemiz ve paydaşlarımız için daha çok kıymet yaratan bir Teknosa hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz.”

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow