Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye olarak kardeş İran halkının yanında olacağız – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Beştepe Millet Kurultay ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “26. Dönem Adli Yargı ve 16. Dönem İdari Yargı Kura Töreni”nde konuşuyor.”SAYIN REİSİ İLE ÇOK YAKIN DİYALOG İÇİNDE OLMUŞTUK”Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyleki:”Merhum Reisi’ye ve İran Dışişleri Bakanı ile öteki yetkililere Tanrı’tan rahmet arzuluyorum. Bu elim kazadan duyduğumuz derin teessürü ifade etmek isterim. […]

May 20, 2024 - 15:40
 0
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye olarak kardeş İran halkının yanında olacağız – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Beştepe Millet Kurultay ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “26. Dönem Adli Yargı ve 16. Dönem İdari Yargı Kura Töreni”nde konuşuyor.”SAYIN REİSİ İLE ÇOK YAKIN DİYALOG İÇİNDE OLMUŞTUK”Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyleki:”Merhum Reisi’ye ve İran Dışişleri Bakanı ile öteki yetkililere Tanrı’tan rahmet arzuluyorum. Bu elim kazadan duyduğumuz derin teessürü ifade etmek isterim. İran halkına şahsım, milletim adına başsağlığı arzuluyorum. Tüm imkanlarımızla arama kurtarma çalışmalarına katkı vermeye hazır olduğumuzu belirttik. Akıncı ve helikopterimizi bölgeye sevk ettik. Kurtarma ekiplerimiz de bölgeye intikal etti. Sayın Reisi ile oldukça yakın diyalog içinde olmuştuk. Türkiye olarak ikimiz de daima olduğu benzer biçimde bu zor günlerinde dost ve kardeş İran halkının yanında olacağız. İranlı kardeşlerimizin bu süreci kadim ve kuvvetli devlet geleneklerine uygun şekilde suhuletle yöneteceklerine yürekten inanıyorum.”BUGÜNKÜ TÖRENLE HAKİM SAVCI SAYIMIZI 25 BİNE YAKLAŞTIRIYORUZ”Yargı adaylarımızın bir kısmının kurasını çekeceğiz. 1044 hakim ve savcımızı ülkemizin dört bir tarafındaki vazife yerlerine yolcu edeceğiz. 81 vilayeti ile bu ülkeyi oldukça sevmelerini isterim. İnşallah gittikleri yerlerde hakkaniyet sancağını yücelteceklerine inanıyorum. Bugünkü törenle 25 bine yaklaştırıyoruz hakim savcı sayımızı. 9 bin 349 olan hakim savcı sayısını 2 buçuk kattan fazla artırdık.
“ADALETE ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRAN TARİHİ REFORMLARA İMZA ATTIK”
Yargıda çift başlılığa son verilmesinden bireysel müracaat hakkına arabuluculuk müessesesine hasılı oldukça geniş bir yelpazede adalete erişimi kolaylaştıran zamanı reformlara imza attık. Itimat veren hakkaniyet hedefiyle bu alandaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.
“ANAYASAYI DEĞİŞTİREREK DARBECİLERİN YARGILANMASINI SAĞLADIK”Anayasayı değiştirerek darbecilerin yargılanmasını sağladık. İktidarlarımız döneminde ulusal iradeye kasteden darbeciler yargılandı geç de olsa hak ettikleri cezaları aldılar. 12 Eylül ve 28 Şubat’ta demokrasiye darbe yapanlar bağımsız Türk mahkemeleri tarafınca mahkum edildi. Aynı durum 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ele başları için de geçerlidir.”YURT DIŞINA KAÇAN ALÇAKLARIN DA PEŞİNİ ASLA BIRAKMAYACAĞIZ”253 insanımızı şehit edenler gün yüzü göremeyecekler. Yurt dışına kaçan alçakların da peşini asla bırakmayacağız. Son FETÖ’cü hain de yargıya hesap verene kadar enselerinde olacağız. Demokrasimize uzanan elleri kırmaktan çekinmedik, gene çekinmeyeceğiz. Milletin muazzez iradesine kimsenin gölge düşürmesine müsaade etmeyeceğiz.”6-8 EKİM HADİSESİ BİR TERÖR KALKIŞMASIDIR”6-8 Ekim hadisesi asla bir protesto gösterisi değil 37 insanımızın vahşice öldürülmüş olduğu bir terör kalkışmasıdır. Bu isyan girişiminde 37 insanımız kent eşkıyaları tarafınca katledilmiştir. Direkt devleti hedef alan isyan girişimiydi. 6-8 Ekim vakalarını kimse mazur ve meşru gösteremez. Hukuk bunlardan hesap sormak zorundadır. Mahkeme kararlarıyla ilgili haddi aşan yorumları kabul etmiyoruz. Karar yüreklere su serpmiştir, adaletin tecellisine olan inancı güçlendirdi. İsyan girişiminden 10 yıl sonrasında hakkın yerini bulduğunu görüyoruz.
“ADALET SİSTEMİMİZİN ŞEFFAFLAŞTIRILMASI İÇİN YENİ ADIMLAR ATMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”Hakkaniyet sistemimizin şeffaflaştırılması hesap verebilirliğin artırılması yargı tarafsızlığının tahkim edilmesi için bundan sonrasında da yeni adımlar atmayı sürdüreceğiz.”

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow