Tayvan’da yeni dönem: Lai Ching-te yemin edip göreve başladı

Tayvan’da 13 Ocak’ta meydana getirilen genel seçimlerin galibi olan Demokratik İlerici Parti’nin (DPP) talibi Lai Ching-te için yemin töreni düzenlendi. Tayvan’ı 8 yıl yöneten eski önder Tsai Ing-wen ve fazlaca sayıda siyasetçinin katılmış olduğu yemin törenin arkasından 64 yaşındaki Lai, resmi olarak göreve başladı. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Tayvan Parlamentosu’nda yumruklar havada uçuştu! Milletvekili […]

May 20, 2024 - 18:10
 0
Tayvan’da yeni dönem: Lai Ching-te yemin edip göreve başladı

Tayvan’da 13 Ocak’ta meydana getirilen genel seçimlerin galibi olan Demokratik İlerici Parti’nin (DPP) talibi Lai Ching-te için yemin töreni düzenlendi. Tayvan’ı 8 yıl yöneten eski önder Tsai Ing-wen ve fazlaca sayıda siyasetçinin katılmış olduğu yemin törenin arkasından 64 yaşındaki Lai, resmi olarak göreve başladı.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tayvan Parlamentosu’nda yumruklar havada uçuştu! Milletvekili oyları alıp firar etti
Haberi Görüntüle

Törende konuşma icra eden Lai, Çin’in askeri ve siyasal baskıyı çoğaltması sebebiyle Tayvan’ın geleceğinin Tayvan halkı için olmasıyla birlikte dünya için de mühim bulunduğunu söylemiş oldu. Lai, Çin’i Tayvan Boğazı’ndaki düşmanca eylemlerini durdurmaya ve bölgede devam eden barışın korunması çabalarına yardım etmeye çağırdı.
Lai, “Karşılıklı yarar ve bir arada rahat bir yaşam için ortak hedeflerimiz olacaktır. Karar verdiğimiz gelecek yalnız ulusumuzun geleceği değil, dünyanın geleceğidir. Sanırım çoğumuz şunu biliyoruz, egemenliğimiz olduğu sürece bir ulusumuz var. Çin Cumhuriyeti (Tayvan) ve Çin Halk Cumhuriyeti birbirine bağımlı değildir. Asla kimse iktidar karşılığında siyasal egemenlikten vazgeçme fikrini aklına getirmemeli” diye konuştu.
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Tayvan’ın yeni lideri Lai’yı kutlama etti. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinden gösterilen yazılı mesajda Blinken, “Washington ve Taipei’nin ilişkileri derinleştirmesini ve Tayvan Boğazı’nda sulh ve istikrarı sürdürmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Sağlam ve dirençli demokratik sistemlerinin enerjisini bir kez daha gösterdikleri için Tayvan halkını kutluyoruz” ifadesi kullanıldı.
Lai resmi olarak göreve başlamasının arkasından Cho Jung-tai’yi başbakanlığa atadı. Lai’nin 4 yıl sürecek olan vazife süresinde yardımcılığını ise Tayvan’ın eski ABD temsilcisi Hsiao Bi-khim meydana getirecek. Çin Devlet Konseyi’ne bağlı Taiwan İşleri Ofisi Sözcüsü Chen Binhua yapmış olduğu açıklamada, Lai’nin konuşmasındaki ifadelerin ayrılıkçılığı teşvik ettiğini belirterek, “Tayvan’ın bağımsızlığına yönelik ayrılıkçı faaliyetlerin hiçbir şekline asla hoşgörü göstermeyeceğiz ve göz yummayacağız” dedi.
Tayvan genel seçimlerinde DPP talibi Lai Ching-te oyların yüzde 40’ını almış, ana muhalefetteki Çin Milliyetçi Partisi (KMT ) talibi Hou Yu-ih yüzde 33.4, eski Taipei Belediye Başkanı Ko Wen-je’nin lideri olduğu Tayvan Halk Partisi (TPP) ise yüzde 26.4 oy elde etmişti.Pekin yönetimi Lai ve DPP’li siyasetçileri ayrılıkçılıkla suçlayarak bağımsızlık duyuru etmeleri durumunda Tayvan’ı askeri müdahale ile tehdit ediyor.
Tayvan yönetimi ise Çin’in Tayvan toprakları üstünde hak iddia edemeyeceğini ve Tayvan’ın Çin’den gelecek silahlı bir saldırıya karşı kendisini korumaya hakkı bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow