TÜRKSAT model uydu yarışması için süreç başladı

Türksat tarafınca ilki 2016’da meydana getirilen ve 2018’de T3 Vakfı ile imzalanan sözleşmeyle TEKNOFEST organizasyonuna dahil edilen Model Uydu Yarışması’na ilişkin süreç başladı.Yarışmayla üniversite öğrencilerinin düşük bütçelerle gerçek uydu projesi deneyimi kazanması sağlanacak. Uydu projelerinin tasarım, üretim ve vazife sonrası değerlendirme şeklinde tüm aşamalarını kapsayacak yarışmada katılımcılar, telemetri ve kontakt gereksinimlerini karşılayan, otonom yapıyı elde […]

May 20, 2024 - 14:00
 0
TÜRKSAT model uydu yarışması için süreç başladı


Türksat tarafınca ilki 2016’da meydana getirilen ve 2018’de T3 Vakfı ile imzalanan sözleşmeyle TEKNOFEST organizasyonuna dahil edilen Model Uydu Yarışması’na ilişkin süreç başladı.Yarışmayla üniversite öğrencilerinin düşük bütçelerle gerçek uydu projesi deneyimi kazanması sağlanacak. Uydu projelerinin tasarım, üretim ve vazife sonrası değerlendirme şeklinde tüm aşamalarını kapsayacak yarışmada katılımcılar, telemetri ve kontakt gereksinimlerini karşılayan, otonom yapıyı elde eden ve disiplinler arası çalışan minik bir uydu geliştirerek üretecek. Böylece katılımcılar, uydunun tüm süreçlerini öğrenecek.

UZAY TEKNOLOJİLERİ ALANINDA İNSAN KAYNAĞI

Uzay teknolojilerinin ulusal olarak üretilmesine de katkı elde eden yarışma, öğrencilere öteki üniversite takımlarıyla deneyim paylaşımı, sektörde etkinlik gösteren kurumlar, firmalar, uzmanlar ve mühendislerle kontakt imkanı sunuyor. Yarışma, uzay teknolojileri alanında Türkiye’de insan deposu yetiştirilmesini de hedefliyor. İlk kez 2016’da 3 ekip ve 18 şahıs ile başlamış olan yarışma, 6 değişik ülkeden 114 takımın ve 1000’in üstünde yarışmacının katılmış olduğu bir etkinliğe dönüştü. Yarışma bu yıl, proje planı ve organizasyon şeması, ön tasarım araştırma ve tehlikeli sonuç tasarım araştırma raporları, yeterlilik araştırma aşaması, uçuşa yeterliliğin kontrolü ile roketle uçuş etaplarından oluşacak. Uçuş sonrası araştırma raporuyla da kazanan ekip belirlenecek. Yarışmada ön tasarım araştırma raporu sunumları 21-28 Mayıs’ta tamamlanacak ve tehlikeli sonuç tasarım araştırma raporu teslimi 28 Haziran’da yapılacak. Final etabında yarışacak takımlar da 17-19 Temmuz’da yapılacak yeterlilik araştırma aşaması sunumlarının peşinden belirlenecek.

MODEL UYDULAR ROKETLERLE FIRLATILACAK

Gerçek bir uydunun daha minik versiyonu olan model uyduları üretecek yarışmacılar, bir uzay sisteminin tasarımından göreve başlamasına kadar geçen sürecin tamamını da deneyimleyecek. İlk etapları tamamlayarak başarıya ulaşmış olan takımlar, Aksaray Hisar Atış Alanı’nda gerçekleştirecek uçuş etabında yarışacak. Model uydular, yarışmaya özgü tasarlanan roketlerle ortalama 700 metre yüksekliğe fırlatılacak. Lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin ekip halinde katılabileceği yarışmada birinciye 150 bin lira, ikinciye 120 bin lira, üçüncüye 100 bin lira olmak suretiyle 370 bin lira ödül verilecek. Ödüller, bu yıl Adana’da gerçekleştirilecek TEKNOFEST 2024’te takdim edilecek.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow