Netanyahu’nun evine yürüyen protestoculara polisten sert müdahale

Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin getirilmesi için Hamas ile antak kalma imzalanması talebiyle İsrail Meclisi önündeki çadırlarda kalmaya devam eden hükümet karşıtı grupların, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Gazze Caddesi’ndeki konutuna yürüyüş çağrısına binlerce şahıs katıldı.Netanyahu ve hükümet karşıtı çarpıcı söz atan, davul ve düdükler çalan protestocuların yürümüş olduğu yollara polis barikatları kuruldu.Meşaleler taşıyan protestoculardan biri Gazze Caddesi’nde […]

Nisan 3, 2024 - 01:35
 0
Netanyahu’nun evine yürüyen protestoculara polisten sert müdahale


Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin getirilmesi için Hamas ile antak kalma imzalanması talebiyle İsrail Meclisi önündeki çadırlarda kalmaya devam eden hükümet karşıtı grupların, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Gazze Caddesi’ndeki konutuna yürüyüş çağrısına binlerce şahıs katıldı.Netanyahu ve hükümet karşıtı çarpıcı söz atan, davul ve düdükler çalan protestocuların yürümüş olduğu yollara polis barikatları kuruldu.Meşaleler taşıyan protestoculardan biri Gazze Caddesi’nde atlı birliklerin de bulunmuş olduğu yerde polise yanan meşale fırlattı.Polis, Netanyahu’nun evinin önündeki bariyerleri aşmayı başaran Gazze’deki İsrailli esirlerden Yoram Metzger’in gelini Ayala Metzger’in de aralarında bulunmuş olduğu bazı protestocuları yerde sürükledi.Metzger, Netanyahu’ya hitaben, “Yarım senedir size güveniyoruz ve hiçbir şey olmadı, sizin vaktiniz var fakat esirlerin yok” dedi.

Netanyahu’nun konutunun önündeki bariyerleri aşmaya çalışan protestoculara müdahale eden polis, bazı göstericileri darbetti ve TOMA’dan kirli kokulu su püskürttü. Bir gösterici TOMA’nın altına kaçarak aracın çalışmasını engellemeye çalıştı. Polis memurları göstericiyi çıkartmaya çalışırken zor anlamış olur yaşadı. Polis tarafınca meydana getirilen açıklamaya gore, üç gösterici gözaltına alındı ve bir polis memuru, göstericilerin üstüne demir çit atması sonucu yaralandı. Polis, göstericilerin güvenlik güçlerine meşale atmasıyla ilgili soruşturma açıldığını duyurdu.

GÖSTERİCİLER ÇADIRDA KALIYOR

Batı Kudüs’te 31 Mart akşamı ortalama 100 bin kişinin katılmış olduğu hükümet karşıtı protestolarda, göstericiler otoyolda trafiği kesmiş, ateş yakmış, polisle karşı karşıya gelmişti. Gösterilerin arkasından bazı gruplar İsrail Meclisi önünde yüzlerce çadır kurarak burada kalmaya başlamıştı. Netanyahu hükümetinin istifası, erken seçim ve Gazze’deki İsrailli esirlerin geri getirilmesini talep eden protesto organizatörü gruplar, Batı Kudüs’teki İsrail Meclisi önünde dört gün süresince çadırlarda kalacaklarını ve gösterilerini sürdüreceklerini açıklamıştı.

Protesto grupları, İsrail ordusunun Gazze’ye saldırıları 6 aydır devam ederken ve Gazze’deki İsrailli esirler evlerine dönemezken Meclisin ara tatile girmesini eleştirmişti.

NETANYAHU ÜZERİNDE BASKI ARTIYOR

Başbakan Netanyahu, İsrail ve internasyonal kamuoyunda siyasal nedenlerden dolayı Hamas ile tutsak takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor. İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich dahil olmak suretiyle Netanyahu hükümetinin üst düzey adları, esirlerin İsrail’in birinci önceliği olmaması icap ettiğini ve Hamas’ı yok etmenin daha mühim bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor. Toplumsal medyada Netanyahu destekçileri tarafınca saldırıya uğradıklarını iddia eden bazı tutsak yakınları, esirlerin salıverilmesi için hükümete çağrıda bulundukları gösterilerde fizyolojik saldırıya uğradıklarını da belirtmişti. *Haberin görselleri AP ve İHA tarafınca servis edilmiştir.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow