Van ve bazı illerde izinsiz yürüyüşe polis müdahale etti

Van, Hakkari, Diyarbakır, Siirt, Batman ve Bitlis’te izinsiz yürüyüş yapmak isteyen gruplara polis müdahale etti, bazı kişiler gözaltına alındı. Van’da İl Seçim Kurulunun DEM Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan hakkında kararının arkasından parti binası önünde toplanan kalabalık, yürüyüş yapmak istedi. Yürüyüşe izin verilmemesi üstüne ara sokaklara dağılan kalabalıktakiler, caddelerdeki çiçeklikleri devirdi, ateş yakarak […]

Nisan 3, 2024 - 02:15
 0
Van ve bazı illerde izinsiz yürüyüşe polis müdahale etti


Van, Hakkari, Diyarbakır, Siirt, Batman ve Bitlis’te izinsiz yürüyüş yapmak isteyen gruplara polis müdahale etti, bazı kişiler gözaltına alındı. Van’da İl Seçim Kurulunun DEM Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan hakkında kararının arkasından parti binası önünde toplanan kalabalık, yürüyüş yapmak istedi. Yürüyüşe izin verilmemesi üstüne ara sokaklara dağılan kalabalıktakiler, caddelerdeki çiçeklikleri devirdi, ateş yakarak polise taş attı. AA’nın haberine gore; kentin birçok noktasında toplanarak barikatlar kuran, bazı araçlara zarar veren göstericilere müdahale eden polis, tazyikli su ve biber gazıyla grubu dağıtmaya çalıştı. Kentteki gösterilerde şu ana kadar 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

VAN’DA GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞLER 15 GÜN SÜREYLE YASAKLANDI

Van’da gosteri ve yürüyüşlere güvenlik nedeni öne sürülerek 3-17 Nisan tarihlerinde yasak getirildi. Kentte düzenlenecek gosteri yürüyüşü, açık ve kapalı yer toplantıları yasaklandı. DHA’nın haberine gore; Valilikten meydana getirilen açıklamada; ihtimaller içinde olayların önüne geçmek, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak için 3-17 Nisan’da yapılacak basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasının yasaklandığı bildirildi. Valilikten meydana getirilen izahat şöyleki: “Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak suretiyle, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler içinde yasaklanması, gene yukarıda belirtilen tarihler içinde, ilçelerimizden yada çevre illerden bireysel yada toplu olarak yada ilimiz güzergâhını kullanarak, başta yukarıda belirtilen paylaşımlarda bahsedilen mevzu ve benzer mevzulara ilişkin her türlü kanuna aykırı fiil/etkinliklere katılım sağlanmasının önlenmesi amacıyla, kanuna aykırı fiil/etkinliklere iştirak etmesi olası kişi/şahıslar/grup/grupların 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (c) fıkra hükümleri gereğince, ilimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel yada toplu olarak çıkışlarına izin verilmemesi hususunda valilik makamınca karar alınmıştır.”

HAKKARİ

Hakkari’de de şehir merkezi ve Yüksekova ilçesinde izinsiz gosteri yapmak isteyen gruplara polis müdahale etti. Şehir merkezindeki Bulvar Caddesi ile Yüksekova’daki Cengiz Topel Caddesi’nde bir araya gelenler, yürüyüş yapmak istedi. Polisin izin vermemesi üstüne ara sokaklara dağılan göstericiler, polise taş atmaya başladı. Güvenlik önlemi alan polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederek göstericileri dağıtmaya çalıştı. Hakkari’de olayların yaşandığı bölgeye giden Vali Ali Çelik, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, demokrasilerde demokratik tepkilerin meşru haklar bulunduğunu belirterek, “Bunların kullanımının sınırları var. Bir başkasının hakkını engellemeden kendi haklarını sonuna kadar kullanabilir. Kamu düzeni de bunun bir parçası. Kamu düzeni içinde buna aykırı davranan her insana kanunlar yaptırımı öngörmüş. İstenmeyen birkaç hadise yaşandı. Fazlaca şükür ciddi anlamda bir sıkıntımız yok. Bir vatandaşımızın yaralanması var. Adli makamlara mevzu intikal etti. Hakkarili hemşerilerimizden ricam, hepimizin taşıması ihtiyaç duyulan en mühim şey sağduyu. Birbirimize destek olmamız lazım.” diye konuştu. Yüksekova’da şu ana kadar 8 şahıs gözaltına alındı.

DİYARBAKIR

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhan Eren ve kati olmayan sonuçlara gore DEM Parti’den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ayşe Serra Nahiye Minik’ün de aralarında bulunmuş olduğu grup, İl Seçim Kurulu binası önünde toplandı. Minik, yapmış olduğu açıklamada, Van halkının yanında olduklarını belirterek, şunları kaydetti: “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı’na tutanak verilmediği yönündeki haberler yanlıştır. Bu data doğru değildir. Buraya Van’a dair izahat hayata geçirmeye geldik. YSK ile bir görüşme yaptık. YSK’nin itirazları alma süresi var. Bu süreler tamamlandı. Bu ayın 7’sine kadar süre işletilecek. Tutanak verilmedi haberi yanlıştır.” Açıklamaların arkasından grup, yürüyüş yapmak istedi. Uyarılara karşın dağılmayan grup ile güvenlik güçleri içinde arbede yaşandı. Arbede esnasında güvenlik güçlerine direnme gösterdikleri nedeni öne sürülerek 2 şüpheli gözaltına alındı.

SİİRT

Siirt’te DEM Parti İl Başkanlığı önünde toplanan grup, buradan 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar yürüyerek basın açıklaması yapmak istedi. Polis, parti önünde izahat yapılabileceğini sadece yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtti. DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş ile kati olmayan sonuçlara gore DEM Parti’den Siirt Belediye Başkanı seçilen Sofya Alağaş ve DEM Parti İl Başkanı Eşref Tekin’in de bulunmuş olduğu grup, Güres Caddesi’ne kadar yürüdü. Sarıtaş, Van İl Seçim Kurulunun DEM Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan hakkında sonucuna tepki gösterdi. Uyarılara karşın yürümeye devam eden grup ile güvenlik güçleri içinde arbede yaşandı. Güvenlik güçlerine direnme gösterdikleri nedeni öne sürülerek 4 şüpheli gözaltına alındı.

BATMAN

Batman’da DEM Parti’nin il binası önünde düzenlenen kutlamada, DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu ve kati olmayan sonuçlara gore DEM Parti’den Batman Belediye Başkanı seçilen Gülüstan Sönük konuşma yapmış oldu. Programın arkasından adalet sarayı binasına doğru yürümek isteyen, uyarılara karşın dağılmayarak taş ve yasa dışı çarpıcı söz atan gruba polis müdahale etti. Çıkan arbedede 1 şahıs gözaltına alındı.

BİTLİS

Bitlis’te kati olmayan seçim sonuçlarına itiraz etmek için DEM Parti Bitlis İl Başkanlığı toplanarak izinsiz yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti, 4 şahıs gözaltına alındı.

BAKAN YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Van, Hakkari, Siirt, Batman, Şırnak ve İzmir’de terör örgütü PKK’yı övücü ve destekleyici çarpıcı söz atan ve güvenlik güçlerine taşla hücum eden 89 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Yerlikaya, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, şunları kaydetti: “2 Nisan’da izinsiz gosteri yürüyüşü meydana getiren, bölücü terör örgütüne yönelik övücü ve destekleyici çarpıcı söz atan, güvenlik güçlerine taşla hücum eden ve uyarılara karşın dağılmayıp direnme gösteren Van’da 26, Yüksekova’da 29, Hakkari’de 9, Siirt’te 4 Batman’da 5, Şırnak’ta 10 ve İzmir’de 6 olmak suretiyle toplam 89 şüpheli gözaltına alınmıştır. Güvenlik güçlerimiz, ülkemizin rahatlık ve güvenliği için canla başla çalışmaya devam ediyor.” *Haberin fotoğrafı DHA tarafınca servis edilmiştir.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow