Yerli savaş uçağı KAAN'dan ilk uçuş

Türkiye'nin milli muharip uçağı KAAN, bugün sabah saatlerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.Türkiye'nin milli muharip uçağı KAAN, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirerek gökyüzüyle buluştu. VİDEO İÇİN TIKLAYINKAAN, radar dalgalarını sönümleme özelliğine sahip kompozit malzemelerden üretilmiş olup çift motorlu, düşük görünürlüklü, gelişmiş atış sistemleri ve çift fonksiyonlu radar gibi özelliklere sahiptir.Uçak, ASELSAN tarafından geliştirilen elektronik harp sistemi ve elektro optik 360 derece gözetleme sistemini kullanacak ve dördü gövde içinde, dördü gövdenin yanlarında olmak üzere toplam sekiz adet orta ve uzun menzilli füze taşıyabilecek.Türkiye, KAAN ile 5. nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yer alacak ve yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda stratejik taarruz yeteneğe sahip olacak.Mürettebat: 1Uzunluk: 21 metre (69 ft)Yükseklik: 6 metre (20 ft)Kanat açıklığı: 14 metre (46 ft)Güç kaynağı: 2 × General Electric F110-GE-129 artyakıcı turbofanArtyakıcı olmadan itki gücü: 2 × 17.155 pounds-force (76 kN)Artyakıcı ile itme gücü: 2 × 29.400 pounds-force (131 kN)Azami hız: Mach 1,8 (2.210 km/sa; 1.190 kn)Servis tavanı: 55.000 fit (17.000 m)G limiti: +9g / -3,5gASELSAN’ın yerli AESA Radarı Bütünleşik RF Sistemi (BÜRFİS)SAR (Sentetik Açıklıklı Radar Sistemi)IRST (Kızılötesi Arama ve Takip) sensörüEOTS (Elektro-optik hedefleme sistemi)Kaska Monteli Nişangah SistemiAviyonik; havacılıkta uçaklar, yapay uydular ve uzay araçlarının elektronik sistemleri için kullanılan terimdir.Kaan, erkeklere verilen doğum adı ve soyadıdır. Aslı Türk halklarına dayanan Kaan ismi, "yönetici" ya da "Kralların Kralı" (Khagan) anlamına gelmektedir.

Şubat 21, 2024 - 10:05
 0
Yerli savaş uçağı KAAN'dan ilk uçuş
Yerli savaş uçağı KAAN'dan ilk uçuş

Türkiye'nin milli muharip uçağı KAAN, bugün sabah saatlerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Türkiye'nin milli muharip uçağı KAAN, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirerek gökyüzüyle buluştu. VİDEO İÇİN TIKLAYIN
KAAN, radar dalgalarını sönümleme özelliğine sahip kompozit malzemelerden üretilmiş olup çift motorlu, düşük görünürlüklü, gelişmiş atış sistemleri ve çift fonksiyonlu radar gibi özelliklere sahiptir.
Uçak, ASELSAN tarafından geliştirilen elektronik harp sistemi ve elektro optik 360 derece gözetleme sistemini kullanacak ve dördü gövde içinde, dördü gövdenin yanlarında olmak üzere toplam sekiz adet orta ve uzun menzilli füze taşıyabilecek.
Türkiye, KAAN ile 5. nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yer alacak ve yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda stratejik taarruz yeteneğe sahip olacak.
Mürettebat: 1Uzunluk: 21 metre (69 ft)Yükseklik: 6 metre (20 ft)Kanat açıklığı: 14 metre (46 ft)Güç kaynağı: 2 × General Electric F110-GE-129 artyakıcı turbofanArtyakıcı olmadan itki gücü: 2 × 17.155 pounds-force (76 kN)Artyakıcı ile itme gücü: 2 × 29.400 pounds-force (131 kN)
Azami hız: Mach 1,8 (2.210 km/sa; 1.190 kn)Servis tavanı: 55.000 fit (17.000 m)G limiti: +9g / -3,5g
ASELSAN’ın yerli AESA Radarı Bütünleşik RF Sistemi (BÜRFİS)SAR (Sentetik Açıklıklı Radar Sistemi)IRST (Kızılötesi Arama ve Takip) sensörüEOTS (Elektro-optik hedefleme sistemi)Kaska Monteli Nişangah Sistemi
Aviyonik; havacılıkta uçaklar, yapay uydular ve uzay araçlarının elektronik sistemleri için kullanılan terimdir.
Kaan, erkeklere verilen doğum adı ve soyadıdır. Aslı Türk halklarına dayanan Kaan ismi, "yönetici" ya da "Kralların Kralı" (Khagan) anlamına gelmektedir.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow