Türkiye’den 27 isim var! İşte dünyanın ve Türkiye’nin en zenginleri!

Amerikan iş dünyası dergisi Forbes’un bu yıl 38’nci kez yayımladığı Milyarderler Sıralaması, dünya çapındaki milyarderlerin sayısının da servetlerinin de arttığını gösterdi. Türkiye’den 27 isim listeye girdi. Buna bakılırsa, milyarder sayısı geçen yıla kıyasla 141 şahıs artışla 2 bin 781’e çıkarak üstün dereceli tazeledi. Milyarderlerin toplam servetleri de 2 trilyon dolar artışla 14,2 trilyon dolara terfi […]

Nisan 2, 2024 - 23:50
 0
Türkiye’den 27 isim var! İşte dünyanın ve Türkiye’nin en zenginleri!


Amerikan iş dünyası dergisi Forbes’un bu yıl 38’nci kez yayımladığı Milyarderler Sıralaması, dünya çapındaki milyarderlerin sayısının da servetlerinin de arttığını gösterdi. Türkiye’den 27 isim listeye girdi. Buna bakılırsa, milyarder sayısı geçen yıla kıyasla 141 şahıs artışla 2 bin 781’e çıkarak üstün dereceli tazeledi. Milyarderlerin toplam servetleri de 2 trilyon dolar artışla 14,2 trilyon dolara terfi etti.

EN ZENGİN ARNAULT OLDU

Lüks eşya devi LVMH’nin Üst Yöneticisi Bernard Arnault, 233 milyar dolarlık servetiyle ikinci kez dünyanın en varlıklı kişisi olarak listenin başlangıcında yer aldı. Louis Vuitton, Tiffany & Co, Christian Dior ve ve Sephora şeklinde markaların sahibi olan firmanın yöneticisi Arnault’un serveti geçen yıla kıyasla 22 milyar dolar arttı. Tesla ve SpaceX’in patronu Elon Musk 195 milyar dolarlık servetiyle listesinin ikinci esnasında yer alırken, ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos 194 milyar dolarlık servetiyle üçüncü oldu.

MİLYARDERLERİN YÜZDE 13’Ü KADIN

Bayanlar, geçen yıl olduğu şeklinde milyarderlerin ortalama yüzde 13’ünü oluşturdu. Dünyanın en varlıklı bayanı 99,5 milyar dolarlık servetiyle L’Oréal’in kurucusunun torunu Françoise Bettencourt Meyers oldu. Milyarderlerin averaj yaşı 66 olurken, en yaşlı milyarder 102 yaşındaki Amerikalı sigorta kralı George Joseph olarak kayıtlara geçti. Büyükbabası elektrikli ekipman üreticisi WEG’in kurucu ortağı olan 19 yaşındaki Brezilyalı Livia Voigt ise en genç milyarder olarak listede yer aldı. En zenginler arasındaki 25 milyarderin yaşlarının 33 yada altında olduğu açıklandı. Bu kişilerin toplam servetleri 110 milyar dolar olarak hesaplandı. En oldukça milyarderin bulunmuş olduğu ülke 813 kişiyle ABD oldu. Bu ülkeyi 473 milyarderle Çin ve 200 milyarderle Hindistan takip etti.

YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ SERVETLERİ ARTIRDI

Suni zekaya olan yoğun talep genel olarak teknoloji hisselerindeki yükselişi desteklerken teknoloji milyarderlerinin toplam servetini de yalnız bir yıl içinde ortalama 750 milyar dolar artırarak 2,6 trilyon dolara çıkardı. Suni zekaya yönelik talep, Super Micro Computer yöneticisi Charles Liang, Advanced Micro Device yöneticisi Lisa Su ve Nvidia Yönetim Kurulu Üyesi Harvey Jones şeklinde bu alanda çalışan oldukça sayıda kişinin de listeye eklenmesine destek oldu. Suni zeka söyleşi robotu ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI Üst Yöneticisi Sam Altman da milyarderlerin arasına katıldı.

TÜRKİYE’DEN 27 İSİM LİSTEDE

Forbes’un Milyarderler Sıralaması’nde bu yıl Türkiye’den 27 isim yer aldı. Yıldız Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, 5,1 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengini ve listede 597’inci sırada yayınlandı. Ülker’i 3,5 milyar dolarlık servetiyle Kazancı Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, 3,1 milyar dolarlık servetiyle Koç Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç, 3 milyar dolarlık servetiyle Koç Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel ve 2,8 milyar dolarlık servetiyle Erdemoğlu Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu izledi. 2021 ve 2022’de gelir vergisi rekortmeni olan Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ile vergi listesinin ikinci esnasında bulunan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise Forbes’un listesine bu yıl katılan yeni adlar oldu. Türk milyarderlerin toplam serveti ortalama 56,1 milyar dolar olarak hesaplandı. *Haberin görseli AP tarafınca servis edilmiştir.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow