Son dakika… Netanyahu için tutuklama istendi

Hollanda’nın Lahey kentindeki Internasyonal Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılamada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında tutuklama talep etti.. Al Jazeera, savcılığın ek olarak İsrail Müdafa Bakanı Yoav Gallant için de tutuklama talep ettiğini yazdı. Savcılık, aralarında Yahya Sinvar’ın da bulunmuş olduğu üç Hamas lideri için de tutuklama istiyor. Tutuklanması istenen öteki Hamas liderleri içinde 7 Ekim […]

May 20, 2024 - 14:55
 0
Son dakika… Netanyahu için tutuklama istendi

Hollanda’nın Lahey kentindeki Internasyonal Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılamada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında tutuklama talep etti..
Al Jazeera, savcılığın ek olarak İsrail Müdafa Bakanı Yoav Gallant için de tutuklama talep ettiğini yazdı.
Savcılık, aralarında Yahya Sinvar’ın da bulunmuş olduğu üç Hamas lideri için de tutuklama istiyor. Tutuklanması istenen öteki Hamas liderleri içinde 7 Ekim baskınını planlayan Muhammed Deyf de var.
2002 senesinde Lahey’de kurulan Internasyonal Ceza Mahkemesi yada İngilizce kısaltmasıyla ICC’nin, işlenen cenk suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım mevzusunda yargı yetkisi var. ICC, bu suçların tamamını ‘vahşet suçu’ diye tanımlıyor.
Mahkeme 123 üye devletin yada bu devletlerin vatandaşları tarafınca işlenen suçları yargılayabiliyor.
Internasyonal Ceza Mahkemesi Başsavcısı Kerim Han, Netanyahu ve Gallant’a ‘imhaya niçin olmak, insani yardım malzemelerinin engellenmesi, bir cenk yöntemi olarak açlığa niçin olmak ve çatışmalarda kasıtlı olarak sivilleri hedef almak’ şeklinde suçlamalar yöneltti.
UCM yargıçlarından oluşan bir kurul, Han’ın tutuklama emri için yapmış olduğu başvuruyu değerlendirecek.

MAHKEME TARİHİNDE BİR İLK

İsrailli siyasetçilere yönelik tutuklama talebi, ICC’nin ABD’nin yakın müttefiklerinden birinin en üst düzey liderini ilk kez hedef alması anlamına geliyor.
Times of Israel gazetesi, mahkemenin Netanyahu hakkında verdiği tutuklama emrini ‘benzeri görülmemiş’ olarak vasıflandırıyor.

PUTİN GİBİ OLACAK

Tutuklama sonucu çıkması halinde, Binyamin Netanyahu Rusya lideri Vladimir Putin’le aynı pozisyonu paylaşmış olacak. Internasyonal Ceza Mahkemesi, Ukrayna işgali sebebiyle Putin hakkında Mart 2023’te tutuklama sonucu verdi. Yaşam boyu geçerli karar sebebiyle Putin birçok yurt dışı seyahatini gerçekleştiremedi.
 

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow