NASA, saniyelerin daha süratli geçmiş olduğu Ay için yeni bir saat geliştirecek

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), saniyelerin Dünya’ya nazaran daha süratli geçmiş olduğu Ay için yeni bir saat geliştirmeyi planlıyor.Söz mevzusu saat, Dünya’daki benzer biçimde bir vakit dilimi değil Ay’a hususi bir vakit referansı olacak.Ay’da Dünya’ya nazaran daha azca yer çekimi olduğundan vakit, günde 58,7 mikrosaniye daha süratli akıyor. Bu yüzden Beyaz Saray, NASA ve […]

Nisan 3, 2024 - 16:05
 0
NASA, saniyelerin daha süratli geçmiş olduğu Ay için yeni bir saat geliştirecek


ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), saniyelerin Dünya’ya nazaran daha süratli geçmiş olduğu Ay için yeni bir saat geliştirmeyi planlıyor.Söz mevzusu saat, Dünya’daki benzer biçimde bir vakit dilimi değil Ay’a hususi bir vakit referansı olacak.Ay’da Dünya’ya nazaran daha azca yer çekimi olduğundan vakit, günde 58,7 mikrosaniye daha süratli akıyor. Bu yüzden Beyaz Saray, NASA ve öteki ABD ajanslarına, internasyonal ajanslarla çalışılarak Ay’a hususi bir vakit referans sisteminin hazırlanması emirini verdi. NASA Uzay İletişimi ve Navigasyon Programı (SCaN) yetkilisi Kevin Coggins, yapmış olduğu açıklamada, “Ay’daki bir atom saati, Dünya’dakinden değişik bir hızda işler. Ay ya da Mars benzer biçimde bir başka bir gökcismine gittiğinizde her birinin kendi kalp atış hızına haiz olması mantıklıdır.” dedi. Coggins, Ay’daki her şeyin hızlandırılmış Ay saatine nazaran çalışacağını sadece Dünya’daki benzer biçimde yaz ve kış saati uygulaması olamayacağını belirtti. NASA’nın daha ilkin Ay’a gönderilmiş olduğu astronotların saat taktığını sadece saniyelerin o günlerde şimdiki kadar mühim olmadığını kaydeden Coggins; GPS, uydular, karmaşık bilgisayar ve iletişim sistemleri benzer biçimde yüksek teknolojili sistemlerde mikrosaniyelerin bile mühim bulunduğunu altını çizdi.

2026 SONUNA KADAR AY SAATİ İÇİN PLAN HAZIRLANACAK

Beyaz Saray, NASA’nın bu senenin sonuna kadar bir ön düşünce üretmesini, 2026 sonunda kadar da nihai bir plan hazırlamasını istiyor. Dünya’ya yakın yörüngede bulunan Internasyonal Uzay İstasyonu, Eşgüdümlü Evrensel Zamanı (UTC) kullanmaya devam edecek sadece Dünya’da bile dönemin “artık saniyeler” ortaya çıkaracak şekilde hızlanıp yavaşlaması sebebiyle NASA’nın yeni “uzay zamanının” nerede devreye alınacağını tespit etmesi gerekiyor. 2023’te Avrupa Uzay Ajansı, bir günün 29,5 Dünya günü sürdüğü Ay için ortaklaşa bir vakit referansı geliştirilmesi icap ettiğini açıklamıştı. NASA, Eylül 2025’te bilimsel araştırmalarda bulunmak suretiyle, Artemis Misyonu çerçevesinde, Ay’ın yörüngesine astronotlar göndermeyi hedefliyor. NASA, 10 Ocak’ta, uzay aracıyla ilgili güvenlik endişelerinin yanı sıra astronotların giysisi ve iniş araçlarıyla ilgili problemler yaşandığı sebebi öne sürülerek mürettebatın Ay’a inişinin 2026’ya ertelendiğini bildirmişti. *Haberin görselleri AP tarafınca servis edilmiştir.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow