Meksika’da belediye başkan talibi Gaytan suikast sonucu öldürüldü

Meksika’nın Guanajuato eyaletine bağlı Celaya kentinde belediye başkan talibi olan Gisela Gaytan uğramış olduğu suikast sonucu yaşamını yitirdi.Mahalli medyadaki haberlere gore, Celaya kentinin belediye başkan talibi Gaytan, seçim emek harcamaları esnasında silahlı saldırıya uğradı. Gisela Gaytan Saldırıda, Gisela Gaytan yaşamını kaybederken 3 şahıs yaralandı. Yetkililer, iktidar partisi Ulusal Yenilenme Hareketinin (MORENA) talibi olan Gaytan’ın ölümünü […]

Nisan 3, 2024 - 15:05
 0
Meksika’da belediye başkan talibi Gaytan suikast sonucu öldürüldü


Meksika’nın Guanajuato eyaletine bağlı Celaya kentinde belediye başkan talibi olan Gisela Gaytan uğramış olduğu suikast sonucu yaşamını yitirdi.Mahalli medyadaki haberlere gore, Celaya kentinin belediye başkan talibi Gaytan, seçim emek harcamaları esnasında silahlı saldırıya uğradı. Gisela Gaytan Saldırıda, Gisela Gaytan yaşamını kaybederken 3 şahıs yaralandı. Yetkililer, iktidar partisi Ulusal Yenilenme Hareketinin (MORENA) talibi olan Gaytan’ın ölümünü suikast olarak nitelendirdi. Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, yapmış olduğu açıklamada, Gaytan’a meydana getirilen saldırıyı kınadı. Obrador, söz mevzusu saldırıların oldukca üzücü bulunduğunu, bu siyasetçilerin demokrasiyi korumak için çaba sarfetmek için savaşım ettiklerini söylemiş oldu.

2023-2024 SEÇİM DÖNEMİNDE 22 SİYASETÇİ ÖLDÜRÜLDÜ

Gaytan’ın ölümü, 2 Haziran’da düzenlenecek genel seçimler öncesinde Meksika’da siyasetçilere yönelik artan sertlik eylemlerini yine gündeme getirdi. Her seçim döneminde siyasetçilere yönelik şiddette artışın gözlemlendiği Meksika’da 2023-2024 seçim döneminde bugüne dek 22 siyasetçi öldürüldü. 2024’ün ilk çeyreğinde 401 cinayetin işlendiği Guanajuato, Meksika’da sertlik olaylarının en oldukca görüldüğü eyalet oldu. Ülkedeki çeteler, seçim dönemlerinde adayları tehdit ediyor ve siyasetçileri kendileriyle ortaklık halletmeye zorlamak için sertliği vasıta olarak kullanıyor. Meksika’da 100 milyondan fazla seçmen, 2 Haziran’daki seçimde, ülkenin yeni devlet başkanını ve milletvekillerini belirlemek için oy kullanacak.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow