Kulüpler Birliği’nden TFF seçimleriyle ilgili izahat – Son Dakika Spor Haberleri

Kulüpler Birliği, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) seçimleriyle ilgili izahat yayımlayarak, seçimin haziran ayının ilk haftası yapılması gerektiğine vurgu yapmış oldu.Kulüpler Birliği’nin mevzuyla ilgili yapmış olduğu izahat şu şekilde:”Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı tarafınca 18 Temmuz’da yapılacağı duyuru edilen seçimli genel kurul tarihinin, aşağıda paylaştığımız sebeplerden dolayı haziran ayının ilk haftasında yapılmasının elzem bulunduğunu düşünmekteyiz.Vatanımızda futbol sezonu […]

Nisan 19, 2024 - 22:35
 0
Kulüpler Birliği’nden TFF seçimleriyle ilgili izahat – Son Dakika Spor Haberleri

Kulüpler Birliği, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) seçimleriyle ilgili izahat yayımlayarak, seçimin haziran ayının ilk haftası yapılması gerektiğine vurgu yapmış oldu.Kulüpler Birliği’nin mevzuyla ilgili yapmış olduğu izahat şu şekilde:”Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı tarafınca 18 Temmuz’da yapılacağı duyuru edilen seçimli genel kurul tarihinin, aşağıda paylaştığımız sebeplerden dolayı haziran ayının ilk haftasında yapılmasının elzem bulunduğunu düşünmekteyiz.Vatanımızda futbol sezonu genel olarak her yıl Mayıs ayının bitimiyle kapanmakta, Avrupa Kupaları öne elemesi oynayacak kulüplerimiz açısından ise en geç Haziran sonu itibarıyla futbol faaliyetleri tekrardan başlamaktadır. Hal bu şekilde iken, yeni sürem planlamalarının tamamının bu takvime uygun olarak yapılması gerekmektedir. Zira;1. Spor kulüplerinin mali takvim yılı 31 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasındadır. Bu kapsamda, Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Talimatı’nda yapılması ihtiyaç duyulan değişikliklerin bu takvime uygun olarak yapılması kaçınılmaz bir gerçekliktir. Bu mevzularda yeni sürem için yapılacak değişimler için yeni yönetime kendi perspektif, futbol yönetim anlayışı ve ilkelerine uygun hareket alanı tanınmalıdır.
2. Vatanımızda futbol faaliyetlerinin sürem içinde ortaya çıkan fiil ve davranışlar, TFF Yönetim Kurulu ve Hukuk Kurulları ile öteki yürütme kurulları tarafınca değerlendirilerek karara bağlanmaktadır. Gelinen noktada, en büyük mesele ülkemiz futbolunun organizasyonu ve idaresinden görevli TFF Yönetim Kurulu’na ve öteki kurullara duyulan güvensizliktir. Dolayısıyla, kurulların yönetim ve karar istikrarı sağlayabilmesi adına aynı yönetim anlayışı ile döneme başlaması ve devam etmesi elzemdir. Bu sebeple, yeni seçilecek yönetimin kendi perspektif ve ilkelerine uygun kurullar oluşturması için yeni sürem başlangıcına kadar makul bir süre dilimi tanınmalıdır. Yeni yönetim, 18 Temmuz’da seçildikten sonrasında kendi ilke ve bakış açısıyla kafi emek verme zamanı olmasa da bu değişimleri yapmış olsa dahi duyuru ve tahkim itiraz süreleri dikkate alındığında liglerin başlama geçmişine yetişmesi mümkün değildir.3. 2024/2025 futbol sezonunun 9 Ağustos 2024 tarihinde başlamış olacağı duyuru edilmiş olduğu göz önünde bulundurulduğunda; aktarma dönemlerinin, lig statülerinin, A Ekip listelerinin ve futbolcu uygunluklarının yeni yönetim tarafınca hazırlanması fiilen mümkün olmayacağından, değişmesini talep ettiğimiz bugünkü anlayışla hazırlanması hedeflenen amaca hizmet etmeyecektir.4. Yeni sürem için yapılacak olan yargıcı klasman atamalarının belirlenmesinin yeni seçilecek yönetim kuruluna bırakılması gerekmektedir. Bu sebeple yeni seçilecek yönetime hareket alanı bırakmayacak olan 18 Temmuz tarihinin kabulü mümkün değildir.5. Ülke futbolunun yönetim esaslarını teşkil eden TFF Ana Statüsü, talimatlar, lig ve kupa statülerinin maddi gerçekliğe uygun olarak detaylı araştırma ve futbol paydaşlarıyla data alışverişi neticesinde hazırlanması gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanmayan talimatların yıl içinde sürem devam ederken devamlı olarak revizyona uğraması hakkaniyet ve hakkaniyet duygularını zedeleyecektir.
En güncel örnek olarak 2023/2024 futbol sezonu içinde Futbol Disiplin Talimatı’nın 44.maddesinin 3.fıkrasında meydana getirilen değişikliğin tahkim kurulu tarafınca iptal edilmesi karşımıza çıkmaktadır.6. 2024/2025 sezonu TFF bütçesinin mevcut Yönetim Kurulu tarafınca belirlenirken, seçilecek yeni yönetimi etkileyebilecek kararların alınma ihtimali de bugünkü talebimizin ne kadar haklı bulunduğunu ortaya koymaktadır.Ülkemiz futbolunun içinde bulunmuş olduğu kaotik durum, bigün dahi gecikmeyi kaldırabilecek noktada değildir. Bunun için hep beraber kişisel çıkar ve beklentilerimizi bir kenara bırakarak Haziran ayı başlangıcında TFF Seçimli Genel Kurulu’nu yapmak zorundayız. Bugün bu sorumluluktan kaçanlar tarihte Türk futboluna verdikleri zararla hatırlanacaktır.”

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow