İsrail’in, İran’ı hedef almak için hava sahamızı ihlal etmesine izin vermeyeceğiz

Ürdün, İsrail’in, İran’ı hedef almak için hava sahasını ihlal etmesine izin vermeyeceğini deklare etti.Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen yazılı açıklamaya bakılırsa, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile İranlı mevkidaşı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, dün New York’ta yaptıkları görüşmeden saatler sonrasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.Safedi, bölgede yaşanmış olan tehlikeli gerginliğin azaltılmasının gerekliliğini vurguladığı görüşmede, Ürdün’ün, İran […]

Nisan 19, 2024 - 23:30
 0
İsrail’in, İran’ı hedef almak için hava sahamızı ihlal etmesine izin vermeyeceğiz


Ürdün, İsrail’in, İran’ı hedef almak için hava sahasını ihlal etmesine izin vermeyeceğini deklare etti.Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen yazılı açıklamaya bakılırsa, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile İranlı mevkidaşı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, dün New York’ta yaptıkları görüşmeden saatler sonrasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.Safedi, bölgede yaşanmış olan tehlikeli gerginliğin azaltılmasının gerekliliğini vurguladığı görüşmede, Ürdün’ün, İran ile İsrail içinde bir çatışma alanına dönüştürülmesine, ülkesinin ve vatandaşlarının güvenliğinin tehlikeye atılmasına izin vermeyeceğini beyan etti. Bakan Safedi, ülkesinin, “İsrail’in, İran’ı hedef almak için hava sahasını ihlal etmesine izin vermediğini ve vermeyeceğini, İran’ın da Ürdün hava sahasını ihlal etmesine izin vermeyeceklerini” belirtti. Mevcut gerilimin dikkatleri İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarından uzaklaştırmaktan başka bir amaca hizmet etmeyeceğini ifade eden Safedi, Gazze için el ele vermenin öncelikleri olması icap ettiğini söylemiş oldu. İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ise Ürdün’e saygı duyduklarını, Amman’ın ve bölgenin güvenliğine ehemmiyet verdiklerini beyan etti.

İSRAİL’İN İRAN’A SALDIRDIĞI İDDİASI

İran devlet televizyonu, İran Hava Kuvvetleri Üssü’ne ev sahipliği icra eden İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin geldiğini duyurmuştu. İran resmi ajansı IRNA da patlama seslerinin Tebriz eyaletinin kuzeybatısından da geldiğini kaydetmişti. Amerikan medyası ise ABD’li yetkililere dayandırarak yayımladığı haberlerde, İsrail’in İran’a yönelik hücum düzenlediğini bildirmişti. İsrail makamları, mevzuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken İranlı yetkililer, hemen hemen direkt İsrail’i suçlamadı. Öte taraftan, Suriye haber ajansı SANA’nın askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, İsrail’in, ülkenin cenup sınırlarındaki hava müdafa sistemlerinin bulunmuş olduğu birkaç noktaya roket saldırısı düzenlemiş olduğu ileri sürülmüştü.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow