İş Sanat’tan unutulmaz bir sürem

İş Sanat’ın #SahneHazır sloganıyla sanatseverlerin beğenisine sunmuş olduğu 24. sürem programı, dünyaca meşhur müzisyenleri ve müzik topluluklarını, Türkiye’den ve dünyadan değişik sesleri sürem süresince sanatseverler ile buluşturdu. Sürem kapanışını 28 Mayıs’ta Türkiye İş Bankası’nın 100. yılına hususi unutulmaz bir Gala Konseri ile icra eden İş Sanat, Volkswagen Arena’da binlerce sanatseveri, dünyanın en büyük seslerinden Plácido […]

Haziran 11, 2024 - 11:00
 0
İş Sanat’tan unutulmaz bir sürem


İş Sanat’ın #SahneHazır sloganıyla sanatseverlerin beğenisine sunmuş olduğu 24. sürem programı, dünyaca meşhur müzisyenleri ve müzik topluluklarını, Türkiye’den ve dünyadan değişik sesleri sürem süresince sanatseverler ile buluşturdu. Sürem kapanışını 28 Mayıs’ta Türkiye İş Bankası’nın 100. yılına hususi unutulmaz bir Gala Konseri ile icra eden İş Sanat, Volkswagen Arena’da binlerce sanatseveri, dünyanın en büyük seslerinden Plácido Domingo, tenor Murat Karahan, soprano Elena Stikhina ve Carlo Tenan yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile bir araya getirdi. Solo performanslar ve düetlerle seyircilere benzersiz bir müzik şöleni sunan solistler ve orkestra, ortalama 3 saatlik bu gala konseriyle müzikseverlerin hatırından uzun süre çıkmayacak bir geceye imza attı. Gala Konseri ile konser programı büyük seviyede tamamlanmış olsa “Cuma İş Çıkışı” konserlerinde açık havanın keyfini müzikle çıkarmak için gün sayıyor, Türkiye İş Bankası Fotoğraf Heykel Müzesi’nde her yaştan katılımcı için yaz boyu sürecek etkinlik ve atölyeleri takibe alıyor, yazları da ziyarete açık sergileri takvimimize ekliyor ve gala konserinin etkisinden halen çıkamamışken, bu sürem İş Sanat’ın bizi buluşturduğu adları bir kez daha hatırlıyoruz.

ÜNLÜ ORKESTRALARDAN VE VİRTÜÖZLERDEN MÜZİK ZİYAFETLERİ

İş Sanat’ın 24. sürem açılışı, şef Tolga Atalay Ün yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde dünyaca meşhur tenorumuz Murat Karahan’ın solist olarak yer almış olduğu 100. Yıl Gala Konseri ile yapılırken; geleneksel yeni yıl konserinde Stephanie Gonley yönetimindeki English Chamber Orchestra ile soprano Corinne Cowling, Viyana valsleri ve polkalarla unutulmaz bir performans sergiledi. Avrupa’nın en tanınmış oda orkestrası Wiener Concert-Verein ile eleştirmenlerin “mucize kemancı” söylediği Timothy Chooi ise sanatseverlere benzersiz bir Mozart gecesi yaşattı. Seyircilerden tam not alan Chooi, konser öncesi Fotoğraf Heykel Müzesi BlackBox salonunda düzenlemiş olduğu ustalık sınıfında genç müzisyenlerle de deneyimlerini paylaştı. Kıbrıs harekâtının 50. yıl dönümünde İş Sanat’ın konukları, Rengim Gökmen yönetimindeki KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve meşhur piyanist Rüya Taner oldu. Türk-Macar Dostluk Anlaşması’nın 100. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte ise Franz Liszt Müzik Akademisi’nin seçkin müzisyenlerinden oluşan Anima Musicae Oda Orkestrası, kemancı Gwendolyn Masin solistliğinde müzikseverleri geniş bir repertuvarla buluşturdu.

DÜNYA PRÖMİYERLERİ

Birbirinden hususi eserlerin dünya prömiyerleri de İş Sanat’ta müzikseverlerin beğenisine sunuldu: Keman virtüözü, besteci ve güldürmen Aleksey Igudesman’ın, Beethoven’ın 9. Senfoni’sinin 200. yıldönümü vesilesiyle İş Sanat’a hususi hazırladığı “Beethoven ve Daha Fazlası” konserinde, İş Bankası’na ithaf etmiş olduğu yeni bestesi “Grand İş Bank Fantasy”nin dünya prömiyeri yapılmış oldu. Klasik ve modern müziğin öncü topluluklarından Kronos Quartet ise bir araya gelişlerinin 50. yılını kutladıkları dünya turnesinin İstanbul durağında, minimalist müziğin öncülerinden Terry Riley ve besteci Sara Miyamoto’nun iş birliğiyle yaşam gören “Kiss Yo’ Ass Goodbye” eseri ilk kez seslendirildi.

GRAMMY ÖDÜLLÜ MÜZİSYENLERLE BULUŞMALAR

Grammy Ödülü sahibi müzisyenler ve müzik grupları bu sürem da İş Sanat sahnesindeydi: “La nozze di Figaro” (Figaro’nun Düğünü) operası kaydıyla Grammy Ödülü kazanan Concerto Köln, keman virtüözü Giuliano Carmignola ile beraber İş Sanat seyircisinin karşısına Barok dönem repertuvarıyla çıktı. Billie Holliday, Ella Fitzgerald şeklinde dünyaca meşhur sanatçıların izinden giden 3 Grammy ödüllü Cécile McLorin Salvant ise İş Sanat’ta caz rüzgârları estirdi.

DÜNYADAN VE TÜRKİYE’DEN FARKLI SESLER

Meşhur müzisyen Luis Bravo’nun yönettiği tango dans topluluğu Forever Tango, 12 dansçısı ve 9 müzisyenin yer almış olduğu orkestrasıyla, Arjantin’in kültürel mirası tangonun doğuş hikâyesini çarpıcı bir koreografi ve müzik eşliğinde sahneye taşıdı. Sezonun en unutulmaz performanslarından birine de romantizmin tutkulu sesi Luz Casal imza attı. Pedro Almodovar’ın ödüllü “Yüksek Topuklar” filmimizde seslendirdiği Piensa en mi şarkısıyla adını dünyaya duyuran İspanyol diva, Avrupa turnesinin son konseriyle İş Sanat sahnesine konuk oldu. Sıradışı yorumu ve sahne performansıyla adından söz ettiren Karsu, İş Sanat’a hususi hazırladığı “Dünyanın Sesleri” konserinde en sevilen şarkılarının yanı sıra dünyanın değişik noktalarından birçok esere yer vererek izleyicilerin büyük takdirini kazandı. Türk pop müziğinin efsaneleşmiş adı Kayahan’ın gönüllere taht kuran şarkıları, Emre Altuğ’un sesiyle İş Sanat’ta tekrardan yaşam buldu. Alper Kömürcü’nün aranjmanlarının yer almış olduğu “İstanbul Kadar Güzel” konserinin konukları İpek Açar ve Demet Sağıroğlu oldu. Vokalde Taner Ölmez ve basgitarda Serkan Keskin’in yer almış olduğu, son devrin sevilen gruplarından Barabar’ın konserindeki sürpriz konuk Demet Evgar olurken, “Dost Meclisi” konserinde Coşkun Karademir’e Ceylan Ertem ve Buray birlikte rol aldı. Kültürel mirasımız türküleri çağdaş dokunuşlarla gelecek nesillere aktaran Kubat ise “Ege Türküleri” konserinde yeni neslin başarı göstermiş yorumcularından Canan Çal ile sahnedeydi.

PARLAYAN YILDIZLAR, EDEBİ USTALAR

İş Sanat’ın, ülkemizin gururu genç müzisyenlerimize hem sahne deneyimi sunmak hem de kariyerlerinin başlangıcında destek vermek amacıyla sürdürdüğü Parlayan Yıldızlar konserlerinde bu sürem 20 genç sanatçı performanslarını sergiledi. Konserlerin peşinden “Meriç Asil Ödülleri” sahiplerini buldu. Edebiyatımızın usta isimlerinden unutulmaz eserleri müzikle buluşturmaya devam eden dinleti serisinde ise Âşık Veysel, Nazım Hikmet, Nezihe Meriç, Ahmet Muhip Dıranas ve Melih Cevdet Anday’ın eserleri yer aldı.

MİNİK SANATSEVERLER ANTİK DÜNYADA

İş Sanat’ın 24. sezonunda çocuklar için oldukça hususi bir yapım yer aldı: “Pat Pat Patara”. Yazar Yekta Kopan ve yönetmen Lerzan Pamir’in, Likya uygarlığının en mühim şehirlerinden Patara Antik Kenti’ni fon olarak kullandığı müzikli oyun, genç izleyicilerin tarihe duydukları merakı eğlenceyle harmanlarken öteki taraftan, seyircileri ülkemizin kültürel mirasıyla tanıştırdı. Seyircisinden yoğun ilgi gören oyun yeni sezonda da sahnede olacak.

SERGİLERLE DOPDOLU BİR SEZON

Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle İstanbul Eminönü’ndeki Türkiye İş Bankası Müzesi’nde ve Ankara Millet’taki İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde oluşturulan “Yaşasın Cumhuriyet! Mustafa Kemal Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları” sergisi Mart sonuna dek ziyaretçilerle buluştu. İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, Türk resminde 1930’lu yıllarda gelişen yenilikçi hareketin başlıca isimlerinden olan Hamit Görele’nin eserlerini “Retrospektif” sergisi ile Nisan ayına dek sanatseverlerle buluşturdu. İş Sanat Ankara Sanat Galerisi ise sonbaharda, “D Grubu”nun mühim temsilcilerinden Parlak zeka Faik İzer’in “Paris, İstanbul, Nice” başlıklı sergisine ev sahipliği yapmış oldu. İş Sanat’ın sergileri yazları da sanatseverleri ağırlamayı sürdürüyor: Türkiye İş Bankası Fotoğraf Heykel Müzesi’nin süreli sergisi “İstanbul’un Resmi”, sanatseverleri peyzajlar eşliğinde, İstanbul’un semtlerinde adım adım gezdiriyor. Kibele Sanat Galerisi, Türkiye’nin önde gelen karikatüristlerinden Latif Demirci’nin yarım asırlık sanat yaşamını, 30 Haziran’a dek ziyarete açık olan “Yazan-Çizen Latif Demirci” sergisiyle anıyor. Eserlerinde, günümüz dünyasında kaybolan insan öğesinin değerlerini ve yaşamla bağını yorumlayan Oktay Anılanmert’in Ankara Sanat Galerisi’ndeki “Retrospektif” sergisi ise 1 Temmuz’a dek ziyaretçilerini bekliyor.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow