İran’ın geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir kimdir?

İran’daki helikopter kazasında Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ölmesiyle, tüm gözler yerine geçecek isme çevrildi. Ülkenin dini lideri Ayetullah Hamaney, halefi olarak gösterilen Reisi’nin ani ölümünün peşinden görevi devralacak adı deklare etti. Peki, adı zikredilen siyasetçi kim ve bundan sonrasında ülkeyi iyi mi bir süreç bekliyor? İşte detaylar… ‘DİRENİŞ’ EKONOMİSİNİN BAŞ UZMANI  Bir cumhurbaşkanının görevde ölmesi durumunda, […]

May 20, 2024 - 15:25
 0
İran’ın geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir kimdir?

İran’daki helikopter kazasında Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ölmesiyle, tüm gözler yerine geçecek isme çevrildi. Ülkenin dini lideri Ayetullah Hamaney, halefi olarak gösterilen Reisi’nin ani ölümünün peşinden görevi devralacak adı deklare etti. Peki, adı zikredilen siyasetçi kim ve bundan sonrasında ülkeyi iyi mi bir süreç bekliyor? İşte detaylar…
‘DİRENİŞ’ EKONOMİSİNİN BAŞ UZMANI 
Bir cumhurbaşkanının görevde ölmesi durumunda, İran anayasasının 131. maddesine bakılırsa, ülkedeki tüm devlet meselelerinde son söz sahibi olan dini liderin onayıyla, ilk başkan yardımcısının görevi devralması umut ediliyor.
Internasyonal medyaya yansıyan haberlerde bildirildiği suretiyle, birinci başkan yardımcısı, parlamento başkanı ve yargı başkanından oluşan konseyin en fazla 50 gün içinde yeni bir cumhurbaşkanı için seçim ayarlaması gerekiyor.
Reisi’nin tüm dünyanın gündemine oturan ölümü sonrası, halihazırda birinci Başkan Yardımcısı olan Muhammed Muhbir’in İbrahim Reisi’nin yerine geçmesi umut ediliyor. 69 yaşındaki Muhbir, senelerdir İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in maliyesinin çoğunu yöneterek bu yüksek mevkiye ulaşmış olduğu kaydediliyor. Muhbir, hem de Ayetullah ve Reisi’nin, senelerdir devam eden küresel yaptırımlara karşın İran’ı ayakta tutmak için bir ‘direniş’ ekonomisi yürütme mevzusunda baş uzman olarak tanınıyor.

İLK ATAMALARDAN BİRİYDİYanı sıra onlarca yıl ilkin İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin tıbbi bölümünde vazife yapmış oldu ve Reisi’nin Ağustos 2021’de cumhurbaşkanı seçildiğinde ilk atamalarından biriydi. Avrupa Birliği ise, 2010 senesinde Muhbir’e ‘nükleer yada balistik roket faaliyetlerine’ karıştığı iddiasıyla yaptırım uygulamış, sadece iki yıl sonrasında onu listeden çıkarmıştı.
AB tarafınca yaptırım listesinden çıkarılmasına karşın ABD, Muhbir’in yönettiği Sina Bankası’nı da 2010 senesinde İran hükümetine ilişik olarak belirledi. 2018’de ABD Gömü Bakanlığı, Sina Bankası’na terörle savaşım otoritesi 13224 sayılı Kararname uyarınca yaptırım uyguladı ve Sina Bankası’nın ABD’nin terör örgütü olarak tanımladığı IRGC bünyesinde gönüllü bir paramiliter birim olan Basij’i finanse ettiğini savundu. 
Muhbir daha ilkin dini lidere bağlı bir yatırım fonu olan Setad’ın başkanıydı 2013 senesinde ABD Gömü Bakanlığı, fonu ve denetlediği 37 şirketi yaptırım uygulanan kuruluşlar listesine ekledi. Daha ilkin dini liderle bağlantılı bir yatırım fonu olan Setad’ın başkanıydı. Tam adı ‘İmam’ın Emirlerini Uygulama Merkezi’ olan Setad, Hamaney’in selefi Ayetullah Humeyni tarafınca verilen bir emirle kuruldu. Destekçilerinden 1979 İslam Devrimi’nden sonraki kaotik yıllarda terk edilmiş olduğu varsayılan mülkleri satıp yönetmelerini ve gelirin büyük kısmını hayır kurumlarına bağışlamalarını istiyordu.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yaşamını kaybetmiş olduğu açıklanan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi kimdir?
Haberi Görüntüle

HALEF SORUNU HER ZAMANKİNDEN DAHA DERİN
Reisi, Hamaney kadar kuvvetli olmasa da birçok analist, Hamaney’in 85 yaşlarında olması ve senelerdir sıhhat durumunun fena olması sebebiyle Ayetullah’ın onu halefi olarak yetiştirdiğine inanıyordu. Mubir’in Hamaney’e ne kadar yakın olursa olsun Reisi’nin konumunu koruyacağı kati değil. Bu da ülkede Hamaney’in halefinin kim olacağı sorununu eskisinden oldukça daha geniş şekilde açık bırakabilir.
Analistler arasındaki tartışmalardan birine bakılırsa, Hamaney benzer biçimde başka bir din adamının İran’ın bir sonraki dini lideri olup olmayacağı yada Devrim Muhafızları’nın üst düzey bir yetkilisinin, din adamlarının kontrolünü daha çok ele geçirmek için siyasal ağırlığı olan adlardan oluşan yeni bir koalisyon kurmaya çalışıp çalışmayacağı.
‘YÖNETİMDE BOŞLUK MEYDANA GETİRMEYECEK’
Reisi’nin helikopter kazasında yaşamını kaybetmesinin peşinden yerine gelen geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir, yapmış olduğu konuşmada yaşanmış olan hadisenin oldukça ağır bulunduğunu fakat ülke yönetiminde boşluk meydana getirmeyeceğini söylemiş oldu.
İran Borna Haber Ajansı’na bakılırsa, Muhbir, Reisi’nin ölümüne neden olan helikopter kazasına ilişkin, kabine toplantısında devlet görevlilerine seslendi ve hiçbir suretle görevlerini yerine getirmede zafiyete düşmemeleri icap ettiğini söyleyerek şöyleki devam etti:

“Yaşanmış olan hadise devlet, millet ve ülke lideri (Hamaney) için oldukça ağır. Sadece bu mühim vaka, liderin önderliğiyle yönetimde hiçbir boşluk meydana getirmeyecek. Halk bundan güvenilir olsun.”

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow