İran İsrail’e misilleme saldırısı düzenleyecek mi? ABD Başkanı Biden’dan İsrail’e destek mesajı

ABD Başkanı Joe Biden, 1 Nisan günü İran’ın Suriye’deki büyükelçilik yerleşkesindeki konsolosluk binasını vuran İsrail’e yönelik misilleme saldırısının “her an” gerçekleşebileceğini söylemiş oldu.İran’ın ne kadar kısa zamanda İsrail’e saldırabileceği yönündeki soruya Biden, “Güvenli bir data almak arzu ederdim sadece beklentim her an olabileceği yönünde.” diye konuştu. İsrail’in kendisini savunmaya hazır bulunduğunu söyleyen Biden, İran’a “Yapma” […]

Nisan 13, 2024 - 02:35
 0
İran İsrail’e misilleme saldırısı düzenleyecek mi? ABD Başkanı Biden’dan İsrail’e destek mesajı


ABD Başkanı Joe Biden, 1 Nisan günü İran’ın Suriye’deki büyükelçilik yerleşkesindeki konsolosluk binasını vuran İsrail’e yönelik misilleme saldırısının “her an” gerçekleşebileceğini söylemiş oldu.İran’ın ne kadar kısa zamanda İsrail’e saldırabileceği yönündeki soruya Biden, “Güvenli bir data almak arzu ederdim sadece beklentim her an olabileceği yönünde.” diye konuştu. İsrail’in kendisini savunmaya hazır bulunduğunu söyleyen Biden, İran’a “Yapma” uyarısında bulunmuş oldu. Biden, “Biz kendimizi İsrail’in savunmasına adadık. İsrail’i destekleyeceğiz. İsrail’in savunulmasına yardım edeceğiz ve İran başarıya ulaşmış olamayacak.” ifadelerini kullandı. ABD’li yetkililer, CBS News’e İsrail’e büyük bir saldırının kısa sürede gerçekleşebileceğini söylemiş oldu.

HİZBULLAH İSRAİL’İN GÜNEYİNE FÜZE FIRLATTI

Görsel: AA Cuma günü Hizbullah Hareketi, Lübnan’ın güneyinden İsrail’e “düzinelerce” roket fırlattığını söylemiş oldu. Hizbullah Hareketi, Lübnan’ın güneyinden İsrail’in Yukarı Celil’deki askeri üssüne onlarca katyuşa füzesiyle hücum düzenlendiğini duyurdu. İsrail Müdafa Kuvvetleri (IDF), Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine ortalama 40 füzenin fırlatıldığını ve bir kısmının demir kubbe sistemi ile vurulduğunu geriye kalanın da boş araziye düştüğünü bildirdi. Görsel: AA Hizbullah Hareketi, Lübnan’ın güneyinden İsrail’in Yukarı Celil’deki askeri üssüne onlarca katyuşa füzesiyle hücum düzenlendiğini duyurdu. CBS News’e konuşan ABD’li bir yetkili, bunun beklenen saldırıdan değişik bulunduğunu söylemiş oldu.

İSRAİL: “İRAN’IN OLASI SALDIRISINA İYİ HAZIRLANDIK”

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İran’ın İsrail’e yönelik ihtimaller içinde saldırısına “iyi hazırlandıklarını” ve her türlü duruma cevap vereceklerini bildiklerini savundu. Hizbullah’ın akşam saatlerinde düzenlemiş olduğu saldırıda İsrail’in askeri üssünü hedef alan füzelerin çoğunun hava müdafa sistemlerince imha edildiğini, bazılarının da boş araziye düştüğünü söyleyen Hagari, saldırıda can kaybının olmadığını belirtti. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ile ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Michael Erik Kurilla’nın bugün kapsamlı durum değerlendirmesi yapmış olduğu görüşmeye değerlendiren Hagari, iki ülke içinde “yakın koordinasyonun sağlanması için” çalışıldığını kaydetti. İran ile yaşanmış olan gerilimden de bahseden Hagari, “İran tehdidiyle iyi mi başa çıkacağımızı biliyoruz. İyi hazırlandık ve her türlü duruma iyi mi cevap vereceğimizi biliyoruz.” ifadesini kullandı. ART ARDA SEYAHAT UYARILARI Bölgede artan gerilimin arkasından ABD, İngiltere, Hindistan ve Avustralya şeklinde ülkeler vatandaşlarını İsrail’e gezi etmemeleri mevzusunda uyardı; Almanya vatandaşlarına İran’ı terk etmeleri çağrısında bulunmuş oldu. Ek olarak ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail’deki diplomatik personelin ve ailelerinin Tel Aviv, Kudüs ve Beerşeba şehirleri dışına gezi etmesini de yasakladı.

İSRAİL İRAN’IN ŞAM’DAKİ KONSOLOSLUK BİNASINI VURMUŞTU

Görsel: AP İsrail, İran’ın Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer edinen konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2’si general rütbesinde, toplam 7 şahıs ölmüştü. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail’in Şam’daki İran konsolosluğuna saldırısının, ülkesinin topraklarına hücum anlamına geldiğini belirterek, “Fena rejim bir hata yapmış oldu, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak.” ifadesini kullanmıştı. *Haberin görseli AP tarafınca servis edilmiştir.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow