Hindistan’da genel seçimlerin ilk aşamasında oy verme süreci başladı

Hindistan’da ortalama 6 hafta sürecek 7 aşamalı genel seçimler kapsamında seçmenler, parlamentonun alt kanadı Halk Meclisi (Lok Sabha) üyelerini belirlemek suretiyle oy kullanmaya başladı.Hindustan Times’ın haberine gore, aralarında ülkenin güneyindeki Tamil Nadu, Arunachal Pradeş ve en kalabalık eyalet Uttar Pradeş olan 21 eyalette bulunan 166 milyonu aşkın seçmen oylarını vermeye başladı. Eyaletler genelinde kurulan 187 […]

Nisan 19, 2024 - 15:30
 0
Hindistan’da genel seçimlerin ilk aşamasında oy verme süreci başladı


Hindistan’da ortalama 6 hafta sürecek 7 aşamalı genel seçimler kapsamında seçmenler, parlamentonun alt kanadı Halk Meclisi (Lok Sabha) üyelerini belirlemek suretiyle oy kullanmaya başladı.Hindustan Times’ın haberine gore, aralarında ülkenin güneyindeki Tamil Nadu, Arunachal Pradeş ve en kalabalık eyalet Uttar Pradeş olan 21 eyalette bulunan 166 milyonu aşkın seçmen oylarını vermeye başladı. Eyaletler genelinde kurulan 187 bin oy verme merkezinin önünde kuyruklar oluştu. Mahalli saatle 07.00’de başlamış olan oy verme işlemi saat 18.00’de bitecek. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, oy verme işlemi başlamadan ilkin X hesabından, herkesi oy kullanmaya çağırarak, “Bilhassa genç ve ilk kez oy kullanacak seçmenleri oy kullanmaya çağırıyorum. Sonuçta, her oy ve ses mühim!” dedi.

HİNDİSTAN GENEL SEÇİMLERİ

Hindistan’da 19 Nisan’da başlayıp 1 Haziran’a kadar sürecek seçimler kapsamında ortalama 968 milyon seçmen, federal parlamentonun alt kanadı Halk Meclisi üyelerini belirlemek için oy kullanacak. Son seçimlerden galip çıkan Modi, başlangıcında olduğu Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğinde kurulan “Ulusal Demokratik İttifakı (NDA)” ile birçok karşıcılık partisinin “Hindistan Ulusal Kalkınma Kapsamlı İttifakı (INDIA)” adı altında toplandığı geniş koalisyona karşı yarışıyor. Seçmenler, ülkedeki 28 eyalet ile “Birlik Toprakları” adında olan 8 hususi yönetim bölgesini kapsayan genel seçimler çerçevesinde 19, 26 Nisan; 7, 13, 20, 25 Mayıs ve son olarak 1 Haziran’da oy kullanacak. Seçim neticeleri 4 Haziran’da açıklanacak. *Haberin görselleri AA tarafınca servis edilmiştir.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow