Hamas ateşkesi kabul etti – Haberler Milliyet

ABD Başkanı Joe Biden’ın 31 Mayıs’ta açıklamış olduğu Gazze Şeridi’nde üç aşamalı ateşkes teklifine internasyonal destek talep eden ve Hamas’a teklifi kabul etmesi çağrısında bulunan karar tasarısı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde oylamaya sunuldu. Karar tasarısı, 14 lehte ve 1 çekimser oyla kabul edilirken, Rusya çekimser kaldı. BM Güvenlik Konseyi’nde meydana getirilen oylamanın peşinden Hamas, […]

Haziran 11, 2024 - 12:40
 0
Hamas ateşkesi kabul etti – Haberler Milliyet

ABD Başkanı Joe Biden’ın 31 Mayıs’ta açıklamış olduğu Gazze Şeridi’nde üç aşamalı ateşkes teklifine internasyonal destek talep eden ve Hamas’a teklifi kabul etmesi çağrısında bulunan karar tasarısı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde oylamaya sunuldu. Karar tasarısı, 14 lehte ve 1 çekimser oyla kabul edilirken, Rusya çekimser kaldı. BM Güvenlik Konseyi’nde meydana getirilen oylamanın peşinden Hamas, BMGK’de kabul edilen sonucu kabul ettiğini duyurdu. Hamas yetkilisi Sami Abu Zuhri yapmış olduğu açıklamada, bilgileri görüşmek suretiyle müzakereye hazır olduklarını söyleyerek İsrail’in buna uymasını sağlamanın Washington’a bağlı bulunduğunu da sözlerine ekledi. Zuhri, “ABD yönetimi, BM Güvenlik Konseyi kararını uygulayarak işgali derhal sona erdirmeye mevzusundaki taahhütlerini yerine getirmek için gerçek bir sınavla karşı karşıya” dedi.
Üç aşamalı ateşkes planı
ABD Başkanı Biden’ın geçen ayın sonunda açıklamış olduğu üç aşamalı ateşkes planının birinci aşaması, İsrailli rehinelerin Filistinli mahkumlar karşılığında özgür bırakılmasıyla beraber altı aylık ateşkes, İsrail güçlerinin Gazze’nin yerleşim yerlerinden çekilmesi ve Filistinli sivillerinin yaşadıkları bölgelere dönmesini içeriyor. İlk aşama ek olarak, Gazze Şeridi’ne insani yardımların güvenli bir halde girişini öngörüyor.
Teklifin ikinci aşaması, Gazze’de kalan rehinelerin İsrail ve Hamas içinde düşmanlığın kalıcı olarak sona erdirilmesine yönelik bir antak kalma ile özgür bırakılmaları ve İsrail güçlerinin Gazze’den tamamen çekilmesini içeriyor.
Üçüncü aşamada ise Gazze’de bir tekrardan inşa planı ve yaşamını kaybeden rehinelerin cenazelerinin ailelerine teslim edilmeleri yer ediniyor.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow