Gezinsel Diyarbakır Ekspresi ilk seferine uğurlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Gezinsel Diyarbakır Ekspresi uğurlama töreninde konuştu. Burada yapmış olduğu konuşmasında Treni ilk seferine uğurlamaktan büyük sevinç duyduğunu belirten Uraloğlu, “Yurttaşlarımızın Anadolu’nun benzeri olmayan topraklarını arşın arşın geçen ve gezim amaçlı olarak hizmet veren ‘Gezinsel Doğu Ekspresi’ konseptinde tren taleplerini karşılamak ve alternatif rotalar sunmak amacıyla bugün de Gezinsel Diyarbakır […]

Nisan 19, 2024 - 17:50
 0
Gezinsel Diyarbakır Ekspresi ilk seferine uğurlandı


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Gezinsel Diyarbakır Ekspresi uğurlama töreninde konuştu. Burada yapmış olduğu konuşmasında Treni ilk seferine uğurlamaktan büyük sevinç duyduğunu belirten Uraloğlu, “Yurttaşlarımızın Anadolu’nun benzeri olmayan topraklarını arşın arşın geçen ve gezim amaçlı olarak hizmet veren ‘Gezinsel Doğu Ekspresi’ konseptinde tren taleplerini karşılamak ve alternatif rotalar sunmak amacıyla bugün de Gezinsel Diyarbakır Ekspresi seferlerini başlatıyoruz. Bildiğiniz suretiyle son zamanlarda Gezinsel Doğu Ekspresi ile seyahat oldukça popüler. Gezi severlerin ve fotoğraf sanatı tutkunlarının gözdesi. Öyleki yoğun bir talep var ki biletler satışa çıkmasıyla tükeniyor. Bilet alamayanlar ise hayıflanmaktadır. Fakat 22 senedir demiryollarına yaptığımız yatırımlarla Türkiye’de Gezinsel Doğu Ekspresi rotası haricinde da onlarca konforlu, rahat bir halde gezi edilecek görkemli demiryolu rotaları bulunuyor.” dedi.

Yüksek Süratli Trenle 20 Şehre Ulaşım Sağlanıyor

TCDD Taşımacılık AŞ’nin işlettiği yüksek süratli trenlerin direkt 11 şehre, tren ya da otobüs bağlantılı kombine taşımacılıkla da 9 şehre de dolaylı şekilde ulaştığının altını çizen Uraloğlu, alt ve üst yapısı iyileştirilen konvansiyonel hatlarla işletilen bölgesel ve anahat trenlerle aden vatanın derhal her köşesini keşfetmenin mümkün bulunduğunu söylemiş oldu. Bu rotalarla gezi edenlere seyre doyum olmayan manzaraların sunulmasının yanı sıra yeni bölgeler keşfetme imkanının da sunulduğunun altını çizen Uraloğlu, “Ikimiz de yenilikçi ve vizyoner bir bakış açısıyla tren seferlerimizi yük ve yolcu taşımacılığının yansıra turizme de hizmet verecek şekilde yeni rotalarla zenginleştirmeye devam ediyoruz. Dünyanın en güzel ilk 4 tren rotasından biri olarak büyük ilgi gören Doğu Ekspresi’ne, 29 Mayıs 2019 tarihinde yeni bir anlayışla kış sezonunda olmak suretiyle Gezinsel Doğu Ekspresi seferlerini ekledik.” diye konuştu.

“Doğu Ekspresi, Bir Sezonda 11 Bin 611 Şahıs Taşıdı”

Bakan Uraloğlu, Doğu Ekspresi’nde 2023-2024 Kış Sezonunda bu trenle gezi eden 11 bin 611 kişinin oldukça güzel anılarla döndüğünü, birçok şehrinde ekonomik, toplumsal ve kültürel hayatına büyük katkı sağladığını vurgulayarak, “Bunun yanında Kars-Erzurum içinde turizme destek amaçlı olarak kış sezonunda Gezinsel Bölgesel Trenler işleterek gezi severlere başka bir gezi imkanı daha sunduk. Gezi severler için yalnız yurtiçinde değil, yurtdışında da tren rotalarımız bulunuyor. İstanbul Sofya Treniyle ekonomik, konforlu ve rahat bir halde Avrupa’ya ulaşmakta hem ekonomik hem de oldukça konforlu.” dedi.

Gezinsel Diyarbakır Ekspresi ile Bin 51 Kilometrelik Gezi

Uraloğlu, gezi severler için Gezinsel Diyarbakır Ekspresi’ni de bugün itibariyle hizmete verdiklerini belirterek, “Gezinsel trenimiz bin 51 kilometre hat uzunluğunda Ankara-Diyarbakır parkurunda gezi edecek. Trenimiz 180 şahıs kapasiteli 9 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşacak. Şimdi sizlerle beraber uğurlayacağız, Diyarbakır’dan ise 21 Nisan Pazar günü saat 12.00’ de Ankara’ya doğru yola çıkacak. Ankara-Diyarbakır seferinde Malatya’da 3 saat, Diyarbakır-Ankara seferinde ise Yolçatı’da 4 saat, Kayseri’ de 3 saat gezim amaçlı duracak. Yataklı vagonda bir oda fiyatını Ankara-Diyarbakır parkurunda 9 bin TL, Diyarbakır-Ankara parkurunda ise 8 bin TL olarak belirledik.” şeklinde konuştu.

“Tüm Bölge Ekonomisini Canlandıracak”

Gezinsel Diyarbakır Ekspresi seyahati esnasında uzun süre durarak gezme imkanı sağlayacağı Malatya ve Yolçatı destinasyonları başta olmak suretiyle tüm bölge ekonomisini canlandıracağını belirten Uraloğlu, “Güzergah süresince buralardaki zamanı ve kültürel değerler ile tabiat harikası manzaraları görme imkânı sunarak kültürel iletişimi de güçlendirecek. Aslen gezinsel trenler hem yurttaşlarımıza hem de yurtdışından ülkemize gelen konuklarımıza, demiryollarımızın yeni yüzü ve vizyonuyla, dahası Türkiye’nin yeni yüzü ve vizyonuyla örtüşen bir etkinlik sunuyor” açıklamasında bulunmuş oldu. Uraloğlu, yurt içinde yeni rotalarda işletilebilecek gezim amaçlı trenlerin sefere konulması ile ilgili başta Kültür ve Gezim Bakanlığı ile görüştüklerini belirterek Türkiye Gezi Acenteleri Birliği, sivil cemiyet kuruluşları ve ilgili kurumlarla da çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Uraloğlu, “Mesela Konya-Adana-Konya içinde sefer düzenleyen TCDD Taşımacılık ana hat trenlerinden birisi olan Toros Ekspresi, Adana yolculuğunda, Akdeniz iklimine özgü çam ormanlarını, zamanı köprüleri ve Toros dağlarını seyredebilir, Konya’ya geldiğinizde ise bozkır coğrafyasının görkemli doğasına tanıklık edebilirsiniz. Ya da Zonguldak-Karabük Treni’ni ile Karadeniz’in yemyeşil doğasının huzurunu paylaşabilirsiniz. Daha Ege ekspresi, Göller Ekspresi, Cenup Kurtalan Ekspresi şeklinde benzeri olmayan coğrafyalar da süzülen tren hatlarımız mevcut. Canı gönülden inanıyorum ki önümüzdeki dönemlerde buralarda da gezinsel trenlerimizle gezi imkanı sağlayacağız.” dedi.

57 Milyar Dolar Yatırım

Son 22 yıl içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Demiryollarında Mustafa Kemal Atatürk dönemindeki “bahar havasını” tekrardan oluşturduklarının altını çizen Uraloğlu, “Eğer AK Parti Hükümetleri demiryollarına yatırım yapmasaydı, bugün gezinsel trenlerden, yenilikçi demiryollarından, tren kültüründen anlatmak de mümkün olmayacaktı. O görkemli heyecanı tekrardan yakaladık. 22 yıl içinde demiryollarına 57 milyar dolar yatırım gerçekleştirdik. Zamanı İpek Yolunun canlandırılmasını amaçlayan “Tek Yol Tek Dönem” girişiminin en mühim halkasını oluşturan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nı inşa ettik. Bu proje ile beraber Asya ile Avrupa kıtaları içinde kesintisiz demiryolu ulaşımı mümkün hale getiren Marmaray ile Londra’dan Pekin’e kadar en güvenli, kısa ve ekonomik internasyonal demiryolu koridorunu oluşturduk.” ifadelerini kullandı.

3 Bin Kilometre Yeni Demiryolu Eklendi

2002’de 10 bin 948 kilometre olan demiryolu uzunluğunu 2023 yılı itibariyle, 2 bin 251 kilometresi YHT ve Süratli tren hattı olmak suretiyle ortalama 3 bin kilometre eklediklerini vurgulayan Uraloğlu, “Demiryolu ağımızı 13 bin 919 kilometreye yükselttik. Ülkemizi, Yüksek Süratli Tren işletmeciliği ile tanıştırdık ve Avrupa’da 6. Dünya’da 8. Süratli tren işletmecisi yaptık. Yüksek Süratli trenler ile bugüne dek 85 milyon yolcu taşıdık. Özetle son 22 yılda demiryollarında öyleki bir çıkış yakaladık ki, bundan sonrasında kimse demiryollarını dikkatsizlik etmeye, meydana getirilen bu yatırımları durdurmaya girişim edemeyecektir” dedi.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow