Formula 1 ihalesi tamamlandı – Otomobil Haberleri

Formula 1 yarışlarına ev sahipliği meydana getiren İstanbul Park pistinin ihalesi tamamlandı. Türk Pirelli Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander’in ortak olduğu şirket, Formula 1 yarışlarının düzenlemiş olduğu İstanbul Park pistinin yeni işletmecisi oldu. Formula 1 organizasyonun sahibi Liberty Media Corporation yetkililerinin, bayram sonrası İstanbul’a gelmiş olarak, pistin kullanım amacına uygun şekilde işletilmesi gerekenlerin yapılacağına dönük […]

Nisan 2, 2024 - 17:30
 0
Formula 1 ihalesi tamamlandı – Otomobil Haberleri


Formula 1 yarışlarına ev sahipliği meydana getiren İstanbul Park pistinin ihalesi tamamlandı. Türk Pirelli Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander’in ortak olduğu şirket, Formula 1 yarışlarının düzenlemiş olduğu İstanbul Park pistinin yeni işletmecisi oldu. Formula 1 organizasyonun sahibi Liberty Media Corporation yetkililerinin, bayram sonrası İstanbul’a gelmiş olarak, pistin kullanım amacına uygun şekilde işletilmesi gerekenlerin yapılacağına dönük açıklamalar yapması umut ediliyor. Cander, İhale şartnamesinde, taşınmazın üstünde halihazırda bulunan Formula 1 pistine ilaveten, avm, serüven park, otomobil müzesi ve eğlence merkezinin de yapımını öngören maddeler yer ediniyor. Şartnamenin en dikkat çeken maddelerinden biri ise, ihaleyi kazanan firmadan Formula 1 yarışları için güvence istenmesi. Buna gore, ihaleyi alan firmanın 1 ay içinde Formula 1 yönetimi ile anlaşmaya varıp ilgili protokolü idareye sunması gerekiyor. Bunun yapılmaması halinde, sözleşmenin fesih edilerek yatırılan teminatlar idareye gelir kaydedilecek. Gene ihale şartnamesine gore, yüklenici şirket Formula 1 yarışlarının 2026 yılı itibari ile İstanbul Park’ta başlayacağını taahhüt etmek durumunda. Aksi halde, 2026 yılı dahil bu yıldan sonrasında yarışların yapılamadığı her yıl için o yıla ilişkin Formula 1 antak kalma bedelinin yüzde 25’i kadar bedelin senelik olarak idareye tazminat ödenmesi gerekecek. Şartnamede, ulusal sporcu yetiştirilmesini sağlamak suretiyle pist işletmesinin ulusal ve internasyonal motor sporları, ilgili federasyonların etkinlikleri ve çeşitli sportif faaliyetler için 30 gün süre ile bedelsiz olarak kullanıma açılmasına yönelik de bir madde bulunuyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca düzenlenen ihale şartnamesine gore, 30 yıllığına kiralanacak pistin tahmin edilen bedeli 117.8 milyon dolar olurken, ilk senenin aylık inşaat süresi kirası 272 bin dolar olacak. Sonraki her yıl belirlenen ilk inşaat süresi kira bedeline yüzde 1.5 artış yapılacak.

TARTIŞMALARIN ODAĞINDAYDI

İstanbul Park pisti, uzun süredir taraflar içinde yaşanmış olan gerginlikle gündeme geliyordu. Formula İstanbul Yatırım A.Ş (FİYAŞ) ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), pist mevzusunda oldukca kez karşı karşıya gelirken, son olarak geçtiğimiz Mart ayında karşılıklı sert açıklamalar yapılmıştı. İstanbul Tecim Odası (İTO) ve FİYAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, “Mevzuyu bilmeyen, kendilerine hisse çıkarmaya çalışan, ucuz kahramanlık meydana getiren bazılarına lüzumlu cevabı, ihale sonucu kesinleştikten sonrasında vereceğiz. Formula’yı yapmak isterim diyorsanız, Formula 1’in sahibi olan firmanın sahibinin kapısını çalmanız gerekiyor. Internasyonal Otomobil Federasyonu’nun (FIA) değil. Sağda-solda bu mevzu ile alakası olmayanlarla poz çekerek, hava atarak bu işler olmuyor” demişti. Bu açıklamaların üstüne Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’ndan (TOSFED) sert bir cevap gelmişti. TOSFED’den meydana getirilen açıklamada, “Avdagiç’in ‘mevzu ile alakası olmayanlarla poz çekerek, hava atarak bu işler olmuyor’ cümleleriyle tanımladığı toplantı, Sayın Cumhurbaşkanımız ile FIA Başkanı’nın bir araya gelmiş olduğu ve ülkemizin tanıtımı açısından büyük ehemmiyet taşıyan fırsatların konuşulmuş olduğu üst düzey bir görüşmedir” denilmişti. TOSFED’in yapmış olduğu açıklamanın peşinden İTO Başkanı Avdagiç, yeni bir ileti yayınlayarak, “Formula 1’in Türkiye’ye getirilmesinin başlangıcında da biz vardık… İstanbul Park markasını oluşturan, geliştiren, Formula 1 pistini kuranlar olarak takibinde de doğal ki biz olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

İLK İHALE 2003’TE YAPILDI, 2012’DE ALT KİRAYA VERİLDİ

İstanbul Tuzla’da yer edinen İstanbul Park pistinin ilk ihalesi 2003 senesinde yapılmış, ihaleyi 20 yıl süre ile FİYAŞ kazanmıştı. Yapımı 2005 senesinde tamamlanan İstanbul Park’ta, 2005’ten 2011 yılına kadar 7 kez Formula 1 yarışları düzenlenirken, 2011 senesinde ise Türkiye yarış takviminin haricinde kaldı. Bu gelişme üstüne FİYAŞ, İstanbul Park’ın işletme hakkını kiraya çıkardı ve 2012’de meydana getirilen ihale sonucunda vasıta kiralama şirketi Intercity, pistin 10 senelik süre ile işletme hakkını elde etti. Intercity’nin pisti işletme süresi 2023’te son buldu.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow