Fed’den bu yıl en fazla 2 indirim umut ediliyor

Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey, Fed’in eylül ve aralık aylarında faiz indirimlerine gidebileceğini sadece indirimlerin ileriki aylarda ve daha azca gerçekleşebilme riskinin de bulunduğunu söylemiş oldu.”ABD ekonomisi kalıcı enflasyon ve bu senenin ilerleyen dönemlerinde hafifçe bir durgunlukla neticelenmesi olası ekonomik yavaşlamayla stagflasyonist ortama giriyor.” değerlendirmesinde bulunan Marey, Mart ve Haziran 2025’te yapılacak iki faiz […]

Haziran 11, 2024 - 13:30
 0
Fed’den bu yıl en fazla 2 indirim umut ediliyor


Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey, Fed’in eylül ve aralık aylarında faiz indirimlerine gidebileceğini sadece indirimlerin ileriki aylarda ve daha azca gerçekleşebilme riskinin de bulunduğunu söylemiş oldu.”ABD ekonomisi kalıcı enflasyon ve bu senenin ilerleyen dönemlerinde hafifçe bir durgunlukla neticelenmesi olası ekonomik yavaşlamayla stagflasyonist ortama giriyor.” değerlendirmesinde bulunan Marey, Mart ve Haziran 2025’te yapılacak iki faiz indiriminin arkasından başkan olarak seçilmesi durumunda Donald Trump’ın uygulayabileceği tarifelerin enflasyonist tesirinin bankanın faiz indirimi döngüsünü durdurabileceğini söyledi. Marey, “Mayıs ayına ilişik ziraat dışı istihdam verisi, ekonominin hala canlı ve hareketli, averaj saatlik kazançlardaki artışın tekrardan hızlanması da enflasyonun kalıcı bulunduğunu gösteriyor. Dolayısıyla ABD’de açıklanan istihdam raporu, Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlaması için eylül ayının bile fazlaca erken olabileceği riskini vurguluyor.” diye konuştu. Eylül ayına kadar gidilecek fazlaca yol bulunduğunu vurgulayan Marey, Powell’ın ABD’deki başkanlık seçimleri öncesinde faiz indirimi için niçin arayabileceğini söylemiş oldu. Marey, bankanın ekonomiye ilişkin projeksiyonları ve siyaset faizine ilişkin üyelerin beklentilerinin yer almış olduğu “dot plot” grafiğine dair yeni bir güncelleme olmayacağı öngörüsünde bulunmuş oldu.

“BİR YA DA İKİ OLMA İHTİMALİ YARI YARIYA”

FWD Bonds Başekonomisti Chris Rupkey de Fed’in iki faiz indirimine mi yoksa bir tek bir faiz indirimine mi yeşil ışık yakacağının yarı yarıya olasılık içerdiğini belirterek, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Şu demek oluyor ki tam anlamıyla ‘yazı-tura.’ Ne yazık ki, Fed’in faiz indirimi kararını pozitif yönde yada negatif etkileyebilecek eleştiri veriler, Fed’in karar duyurusundan bir tek birkaç saat ilkin, mayıs ayına ilişik enflasyon raporuyla beraber geliyor. Enflasyon raporu yayınlanmadan ilkin Fed yetkilikeri enflasyonun daha çok düşüp düşmeyeceğine bağlı olarak tamamen değişik bir görüşe varabilir. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Kanada Merkez Bankasının geçen hafta bu döngüde ilk kez faiz oranlarını düşürmesinin arkasından Fed yetkililerinin aklında faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmanın zekice olup olmadığı mevzusunda oluşan şüpheler şu anda kapalı kutu olarak duruyor.” Berenberg Kıdemli Ekonomisti Dr Felix Schmidt ise ABD ekonomisinin fazlaca kuvvetli bir devrin arkasından bir miktar sakinleşmeye başladığını sadece bir düşüş emaresi göstermediğini söylemiş oldu. Ülke ekonomisinin Fed’in kısıtlayıcı para politikasına karşın yavaş yavaş ivme kaybetmesinin esas olarak genişleyici maliye politikasından kaynaklandığını vurgulayan Schmidt, iş gücü piyasasının oldukça istikrarlı kalmaya devam ettiğini bildirdi. Schmidt, Fed’in faiz oranlarını düşürmesi için şu anda bir niçin olmadığını kaydederek, bu yüzden Fed’in haziranda faizleri durağan(durgun) bırakacağı ve bundan sonrasında da veriye dayalı yaklaşımını sürdüreceği öngörüsünde bulunmuş oldu. Schmidt, orta vadede Fed’in ekonomik gelişme oranını yüzde 2’lik trendde sabitlemeye çalışacağını söylemiş oldu. Fed’in aralık ayından ilkin faiz indirimlerine başlamayabileceğinin altını çizen Schmidt,” 2025 sonbaharına kadar her biri 25 baz puanlık toplam 4 faiz indirimi öngörüyoruz; bu sayede siyaset faizi yüzde 4,25-4,50’ye düşebilir.” ifadelerini kullandı. ING Group Internasyonal Başekonomisti James Knightley de enflasyonun inatçı seyrini sürdürmesi ve son istihdam verilerinin tüm beklentileri aşmasıyla, Fed’in faiz indirimi projeksiyonlarını geriye çekebileceğini, böylece bankanın 2024’te iki, 2025’te ise 4 indirim yapabileceğini bildirdi.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow