Cumhurbaşkanlığı Dijital Genç Suni Zekâ Ekosistemi

Dijital suni zekâ dünyanın birçok yerinde yaşamımızı etkilemeye başladı. Bu teknolojik devrim, iş süreçlerinden günlük yaşamımıza kadar geniş bir yelpazede kendisini gösteriyor. Dijital suni zekânın dünya genelinde evrimini ve gelecekteki potansiyelini idrak etmek, günümüzün en mühim konularındandır. Yakın gelecekte ofis programlarında bir modül olarak karşımıza çıkacak suni zekâ, gündelik yaşamın ve iş yaşamının kaçınılmaz bir […]

Nisan 3, 2024 - 18:15
 0
Cumhurbaşkanlığı Dijital Genç Suni Zekâ Ekosistemi


Dijital suni zekâ dünyanın birçok yerinde yaşamımızı etkilemeye başladı. Bu teknolojik devrim, iş süreçlerinden günlük yaşamımıza kadar geniş bir yelpazede kendisini gösteriyor. Dijital suni zekânın dünya genelinde evrimini ve gelecekteki potansiyelini idrak etmek, günümüzün en mühim konularındandır. Yakın gelecekte ofis programlarında bir modül olarak karşımıza çıkacak suni zekâ, gündelik yaşamın ve iş yaşamının kaçınılmaz bir parçası haline gelecektir. O şekilde ki dünyanın herhangi bir yerinde bir makinadan kahve aldığınızda, önceki kişisel tercihlerinizi hatırlayan bir tasarımı keşfetmeye hazır olmalısınız.

DİJİTAL ZEKÂ

Dijital suni zekâ nedir? Dijital suni zekâ, bilgisayar sistemlerinin lokal, genel ve gömülü verileri çözümleme etme, öğrenme ve sorun çözme kabiliyetine haiz olması anlamına gelir. Hemen hemen bir suni bilinçten bahsedemiyoruz fakat insanların en oldukça zorlandığı mevzu olan sorun çözme kabiliyetinin kim bilir sonsuza kadar genişletilebilmesini kastediyoruz. Makine öğrenimi, derin öğrenme vb. teknolojileri içeren suni zekâ, karmaşık görevleri gerçekleştirmek ve sürdürmek için bilgisayarların kullanılmasını sağlar, bununla beraber onların bir karakter tasarımına evrilmesini de amaçlar. Askeri saniyeden, tıp sektörüne, danışmanlık hizmetlerinden, hukuka ve eğitimden eğlenceye kadar tüm alanlarda birden ivmelenmiş olan suni öğrenme ve uygulama biçimleri kendine birçok alt alan açmıştır.

TRENDLER

Suni zekânın sürdürülebilirlik için ve eşitsiz dünyaya bir çözüm olarak yaygınlaşması, birçok sektörde mühim değişikliklere niçin olmuştur. Sıhhat, finans, üretim ve eğitim benzer biçimde alanlarda dijital YZ, verimliliği artırarak iş süreçlerini optimize etme potansiyeli sunmaktadır. Suni zekâ entegrasyonu geleceğin teknolojik altyapısını şekillendirme potansiyeline haizdir. Bilhassa nesnelerin birbirleriyle kontakt kurmasını ve veri paylaşımını sağlayarak akıllı şehirler, evler ve iş bölgeleri benzer biçimde çeşitli uygulama alanlarına yol açacaktır. Bu entegrasyon, günlük yaşamımızı daha akıllı ve verimli hale getirecektir.

ENDİŞELER

Sadece bu gelişmeler bununla beraber dijital suni zekânın kullanımıyla ilgili etik ve toplumsal mesuliyet konularının daha çok tartışılmasına da niçin olmaktadır. Dijital suni zekânın benimsenmesi, bununla beraber siber güvenlik endişeleri getirmektedir. YZ’nin kullanımının artması, siber saldırılarda kullanılma olasılığını artırabilir. Bundan dolayı, suni zekâyla ilgili güvenlik standartlarının belirlenmesi ve uygulanması, bu değişen teknolojinin güvenli bir halde ilerlemesini elde edecektir. Dijital suni zekâ, doğru şekilde yönetildiğinde, insanlığın karşılaşmış olduğu her tür zorluğa çözümler sunma potansiyeli taşımaktadır.

EĞİTİM

Suni zekânın büyümesi, bu alanda yetenekli profesyonellere olan talebi artırmaktadır. Devletler, eğitim kurumları ve firmalar, suni zekâ alanında uzmanlaşmış profesyoneller yetiştirmek ve inovasyonu teşvik etmek için çeşitli programlar ve projeler geliştirmektedir. Vatanımızda de bu amaçla Cumhurbaşkanlığı Dijital Genç Suni Zekâ Ekosistemi kurulmuştur. Bu yapının temel hedefi genç beyinleri geleceğe hazırlamak, YÖK’e bağlı üniversitelerde etkinlik gösteren suni zekâ ile ilgili talebe kulüplerini bir araya getirmek ve gençleri bu alanda kariyer yapmak için beraber çalışmaya teşvik etmektir.

PROJELER

Proje, toplantılar, parasız konuşma, eğitim, seminer, webinar ve yarışmalarla gençlerin suni zekâ mevzusundaki kabiliyetlerini geliştirmektedir ve amaçları içinde bu alanın potansiyel liderlerini yetiştirmek de vardır. Dijital alanlardaki uzman isimlerle buluşarak deneyimlerini paylaşmaları ve sorular sormaları yönünde destek alan genç öğrenciler, Türkiye’nin ulusal suni zekâ stratejisi kapsamında belirlenen hedeflere katkı sunmak açısından temel taşlarıdır. Mesela Ulusal Suni Zekâ Ekosistemi, 2024 Mart ayında makine öğrenmesi ve veri ön işleme süreci operasyonları için parasız online bir eğitim vermiştir. Bu eğitim, katılımcılara makine öğrenmesi uygulamalarında veri dönüşümü ve ayrıştırma süreçlerinin önemini anlatmaya yöneliktir. Veri bilimi ve suni zekâ projelerindeki başarının temeli, katılımcılar açısından bu noktalardan geçmektedir. Ekosistem bununla beraber kariyer yarışmaları üstünden kimi ödüller de vermektedir.

YENİLİK

Dijital Genç YZ Ekosistemi, gençleri suni zekâ alanında donanımlı bireyler olarak yetiştirerek, ülkenin teknolojik geleceğine yön vermek için mühim bir adımdır. Proje, YZ alanındaki informasyon ve becerilerle yeni teknoloji liderleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Gençlere suni zekâ mevzusunda kapsamlı eğitimler sunulması, temel kavramların öğretilmesi ve uygulama becerileri sunulması ve bilhassa de gerçek dünya problemlerine uygulama fırsatları verilmesi ve süreçlere mentörlerin eşlik etmesi mühim bir girişimdir. Bu halde, Dijital Genç YZ ağı, ülkenin dijital rekabet enerjisini artırarak küresel alanda daha etkin etkin bir konuma gelmesine destek olabilir. Bu mevzuda daha detaylı bilgilere dijitalgenc@cbddo.gov.tr adresinden erişebilirsiniz.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow