Bosch Grubu’nun satışları 91,6 milyar Euro’ya terfi etti

Bosch Grubu, 2023 senesinde satışlarını ve kazancını artırdığını ve sıkıntılı bir ortama karşın gelişme stratejisini uyguladığını duyurduŞirketin senelik rakamlarını açıklayan Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Hartung, “2023 mali senesinde finansal hedeflerimize ulaştık ve yarı iletkenlerden entegre bina sistemlerine kadar bir takım iş alanında pazardaki konumumuzu güçlendirdik. Ekonomik zorluklara karşın, etkinlik gösterdiğimiz sektörler dönüşürken büyümemizi […]

Nisan 19, 2024 - 17:05
 0
Bosch Grubu’nun satışları 91,6 milyar Euro’ya terfi etti


Bosch Grubu, 2023 senesinde satışlarını ve kazancını artırdığını ve sıkıntılı bir ortama karşın gelişme stratejisini uyguladığını duyurduŞirketin senelik rakamlarını açıklayan Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Hartung, “2023 mali senesinde finansal hedeflerimize ulaştık ve yarı iletkenlerden entegre bina sistemlerine kadar bir takım iş alanında pazardaki konumumuzu güçlendirdik. Ekonomik zorluklara karşın, etkinlik gösterdiğimiz sektörler dönüşürken büyümemizi sağlamak için inovasyonlar, ortaklıklar ve satın almalar yapmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Uzun solukta, Bosch minimum yüzde 7’lik bir marjla, senelik averaj yüzde 6 ila 8 içinde bir büyümeyi ve dünyanın her yerinde, kilit pazarlarında ilk üç tedarikçi içinde yer almayı hedeflediğini de duyurdu. Bosch ek olarak gelişme fırsatları olan inovasyon alanlarını da stratejik olarak genişletiyor. Mesela tıbbi teknolojide, moleküler tanıyı mikrosistem teknolojisiyle birleştiren yeni bir BioMEMS teknolojisi üstünde çalışacağını duyurdu. Bu teknoloji, patojenler yada genetik mutasyonlar benzer biçimde 250’ye kadar genetik özelliğin tek bir yonga üstünde ve bir doktorun muayenehanesi benzer biçimde direkt hizmet noktasında kırılgan bir halde kontrol edilmesine olanak sağlıyor. Hartung, “BioMEMS, moleküler tanılamayı Bosch’un akıllı telefonlarda ve ESP patinaj önleme sistemlerinde kullandığı mikrosistem teknolojisiyle birleştiriyor” dedi. Firmanın üstünde çalmış olduğu ilk BioMEMS testlerinden biri, sepsis yada kan zehirlenmesine yol açan çeşitli patojenleri hedef alacak. Bosch bu amaçla kısa süre ilkin Randox ile bir geliştirme ve satış ortaklığına girdi. R-Biopharm ile meydana getirilen bir başka stratejik ortaklık ise tüberküloz için tam otomatik bir testin geliştirilmesini hızlandırmayı amaçlıyor. Bosch, bu iki iş ortağı ile beraber 2030 yılına kadar bu alanda ortalama 300 milyon Euro yatırım yapmayı planlıyor.

“FVÖK MARJI HEDEFİN ALTINDA KALDI”

Geçtiğimiz mali yılda Bosch, negatif iktisat ve piyasa koşullarına karşın 91,6 milyar Euro’luk satış gerçekleştirmiş oldu. Bu yüzde 3,8’lık bir artış yada kur etkisinden arındırılmış yüzde 8’lik bir artışa denk geliyor. Faiz ve vergi öncesi faaliyetlerden elde edilmiş kazanç (FVÖK) 4,8 milyar Euro olarak gerçekleşti (2022: 3,8 milyar Euro). Faaliyetlerden elde edilmiş FVÖK marjı yüzde 5,3 ile bundan önceki yıla gore 1 puan daha yüksek oldu ve beklenenin üstünde gerçekleşti. Sadece gene de uzun solukta lüzumlu olan minimum yüzde 7’lik hedef marjın altında kaldı. Bosch, bunu 2026 yılına kadar başarmak istiyor. Bosch Grubu’nun Mali İşlerden Görevli Yönetim Kurulu Üyesi Markus Forschner, “Gelişme hedeflerimizi mümkün olduğunca kendi kendimize finanse edebilmemiz için yüksek düzeyde karlılığa ve mali güce ihtiyacımız var. Yıl sonundaki başarı göstermiş performansımız, 2023 yılı beklentilerimizin genel olarak karşılanmasına katkıda bulunmuş oldu. Sadece 2024 mali yılı da minimum 2023 kadar sıkıntılı geçecek” dedi. Bosch’un cari yıl için genel görünümü, bilhassa mevcut ekonomik koşulların ışığında, zayıf kalmaya devam ediyor. Forschner, “2024 yılı için herhangi bir ekonomik rüzgar beklemiyoruz.” dedi. Buna gore, 2024 senesinde küresel ekonomik büyümenin yalnız yüzde 2,3 olmasını, vasıta üretiminin durgunlaşmasını ve makine mühendisliği pazarındaki zayıflığın devam etmesini bekliyor. Bununla beraber, iki yıl devam eden tüketici taleplerindeki azalmanın arkasından dayanıklı tüketim malları piyasalarında hafifçe bir iyileşme öngörülüyor. Bosch, hem inovasyonların hem de internasyonal ayak izinin genişlemesinin buna katkıda bulunmasını bekliyor. Örnek olarak Mısır’da inşa edilen fırın ve Meksika’daki buzdolabı fabrikaları buna birer örnek. 2024’ün ilk çeyreğinde satışlar senelik bazda yüzde 0,8 azaldı. Döviz kuru etkilerinden arındırıldıktan sonrasında bu sayı, yüzde 2,7’ye yükseliyor. Forschner, “Bu durum, bir tüm olarak yıl için yaptığımız planlamada hedeflediğimiz yüzde 5 ila 7’lik satış artışının oldukça iddialı bulunduğunu açıkça ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow