Beyni genç tutmak için bu 7 alışkanlıktan uzak durun!

Yaşlandıkça zihinlerimizin ve bedenlerimizin değişmesi normaldir. Bu değişikliklerin bazıları genetiğe bağlı gelişirken bazıları çevreyle ve zamanımızı iyi mi geçirdiğimizle ilgilidir.Zihninize, bedeninize ve ruhunuza iyi davranmanın ve beyninizi genç tutmanın bazı yollar vardır. İşte beyin sağlığı için uzak durulması ihtiyaç duyulan 7 alışkanlık…1. Yeterince sosyalleşmemekYalnızlık ruh halimize ve beyin fonksiyonumuza zarar verebilir. Çevresiyle daha sıkı bağları […]

Nisan 2, 2024 - 16:20
 0
Beyni genç tutmak için bu 7 alışkanlıktan uzak durun!

Yaşlandıkça zihinlerimizin ve bedenlerimizin değişmesi normaldir. Bu değişikliklerin bazıları genetiğe bağlı gelişirken bazıları çevreyle ve zamanımızı iyi mi geçirdiğimizle ilgilidir.Zihninize, bedeninize ve ruhunuza iyi davranmanın ve beyninizi genç tutmanın bazı yollar vardır. İşte beyin sağlığı için uzak durulması ihtiyaç duyulan 7 alışkanlık…1. Yeterince sosyalleşmemekYalnızlık ruh halimize ve beyin fonksiyonumuza zarar verebilir. Çevresiyle daha sıkı bağları olan bireylerin daha sıhhatli oldukları gözlemlenmiştir.2. Aynı rutine bağlı kalmakYeni şeyler öğrenmek beyni genç meblağ. Öğrenmek, yaratıcılığı artırır, informasyon akışı olur ve genel olarak bilişsel becerilerimiz gelişir.

3. Devamlı stresli olmakAnksiyete ve stres hem ruh hem de fizyolojik sağlığımızı etkisinde bırakır. Günlük yaşam içinde zor olsa da stres seviyesini düşürmek için yollar bulmaya çalışın.4. Muntazam beslenmemekBeslenme şeklimiz, beyin sağlığımızı etkisinde bırakır. Tamamen dengeli bir beslenmeye haiz olmak devamlı kolay değildir, sadece doğru gıdaları tüketmek, performansınızı en üst düzeyde tutmanızı sağlayabilir.

5. Yeterince uyumamakOrtalama bir yetişkinin kendini dinlenmiş ve güne hazır hissetmesi için 7 ila 8 saat uykuya ihtiyacı vardır, sadece oldukça azımız hakkaten ihtiyacımız olan uykuyu alabiliyoruz. Yeterince uyumamak hafızada, sorun çözme kabiliyetinte ve muhakeme becerilerinde azalmaya niçin olabilir.
6. Hareketsiz olmakVücudumuzu her gün birazcık da olsa hareket ettirmek beyindeki kan akışını ve gelişme hormonlarını artırırken stresimizi de azaltır. Beyin sağlığınızda pozitif yönde değişimler yaratmak için egzersizlerinizin yüksek yoğunlukta olması gerekmez.7. Eğlenceye süre ayırmamakBeyin sağlığımız hem de mutluluğumuza, refah duygumuza ve ne kadar eğlendiğimize bağlıdır. Bir tek eğlence amaçlı aktivitelere katılmak bile demans riskini azaltır.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow