Beyaz Saray’dan, İsrail’in İran’a yönelik hücum haberlerine “yorum yok”

Beyaz Saray Sözcüsü Jean-Pierre, günlük basın brifinginde Orta Doğu’daki son gelişimleri ve İsrail’in İran’a yönelik son hücum haberlerini değerlendirdi.ABD’li sözcü, “Orta Doğu’daki son gelişmelere ilişkin sorularınız bulunduğunu biliyorum sadece şu anda bu haberlere ilişkin bir yorumumuz yok.” diye konuştu.ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da mevzuyla ilgili gündüz bir yorum yapmadığını sadece vakası takip ettiklerini belirten […]

Nisan 19, 2024 - 23:15
 0
Beyaz Saray’dan, İsrail’in İran’a yönelik hücum haberlerine “yorum yok”


Beyaz Saray Sözcüsü Jean-Pierre, günlük basın brifinginde Orta Doğu’daki son gelişimleri ve İsrail’in İran’a yönelik son hücum haberlerini değerlendirdi.ABD’li sözcü, “Orta Doğu’daki son gelişmelere ilişkin sorularınız bulunduğunu biliyorum sadece şu anda bu haberlere ilişkin bir yorumumuz yok.” diye konuştu.ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da mevzuyla ilgili gündüz bir yorum yapmadığını sadece vakası takip ettiklerini belirten Jean-Pierre, Orta Doğu’da tansiyonun yükselmesini istemediklerini altını çizdi.Öte taraftan, İtalya’da G-7 Zirvesi’nde katılan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail’in İran’a yönelik son hücum haberlerine ilişkin, “Şu anda bu mevzuyla ilgili konuşmayacağım sadece bu saldırılarda bir dahlimiz yok.” açıklamasını yapmakla yetindi. Odak noktalarının Gazze’deki krizin çözümü bulunduğunu ve İran’a karşı İsrail’e tam destek verdiklerini kaydeden Blinken, Refah’taki duruma ilişkin de kendi pozisyonlarını dile getirdi. Blinken, İsrail’in saldırmaya hazırlandığı kaydedilen Refah’ta halen 1,4 milyon insanoğlunun bulunduğunu ve bu sivillerin güvenliğinin sağlanmasının önemine dikkati çekti. Blinken, kente sığınmış Filistinlilerin can güvenliğine ilişkin atılması ihtiyaç duyulan adımlar olduğuna işaret ederek, “Refah’ta kapsamlı bir askeri operasyonu destekleyemeyiz.” şeklinde konuştu.

İSRAİL’İN İRAN VE SURİYE’YE SALDIRDIĞI İDDİALARI

İran devlet televizyonu, İran Hava Kuvvetleri Üssü’ne ev sahipliği icra eden İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin geldiğini duyurmuştu. İran resmi ajansı IRNA da patlama seslerinin Tebriz eyaletinin kuzeybatısından da geldiğini kaydetmişti. Amerikan medyası ise ABD’li yetkililere dayandırarak yayımladığı haberlerde, İsrail’in İran’a yönelik hücum düzenlediğini bildirmişti. İsrail makamları, mevzuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, İranlı yetkililer hemen hemen direkt İsrail’i suçlamadı. Öte taraftan, Suriye haber ajansı SANA’nın askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, İsrail’in, ülkenin cenup sınırlarındaki hava müdafa sistemlerinin bulunmuş olduğu birkaç noktaya roket saldırısı düzenlemiş olduğu ileri sürülmüştü.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow