Bayraktar TB3 SİHA kontrol uçuşlarını sürdürüyor

Baykar’ın ulusal ve örneksiz olarak geliştirdiği Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), kontrol uçuşlarına ara vermeden devam ediyor.Baykar’dan meydana getirilen açıklamaya gore, hafta süresince meydana gelen testlerde iki prototipi de uçuş icra eden ulusal SİHA’nın toplam uçuş saati 272 saat 47 dakikaya ulaştı.Cumhuriyet’in 100. yılını taçlandırmak amacıyla 27 Ekim 2023 tarihinde ilk uçuş testini […]

Nisan 19, 2024 - 23:05
 0
Bayraktar TB3 SİHA kontrol uçuşlarını sürdürüyor


Baykar’ın ulusal ve örneksiz olarak geliştirdiği Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), kontrol uçuşlarına ara vermeden devam ediyor.Baykar’dan meydana getirilen açıklamaya gore, hafta süresince meydana gelen testlerde iki prototipi de uçuş icra eden ulusal SİHA’nın toplam uçuş saati 272 saat 47 dakikaya ulaştı.Cumhuriyet’in 100. yılını taçlandırmak amacıyla 27 Ekim 2023 tarihinde ilk uçuş testini başarıyla tamamlayarak sema ile buluşan Bayraktar TB3 SİHA’nın iki prototipi de kontrol uçuşlarını Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Kontrol Merkezi’nde sürdürüyor. Bayraktar TB3 PT-1 ve PT-2, geçen hafta süresince orta irtifada icra edilen sistem ve dayanım performanslarının ölçüldüğü testlerin tamamını başarıyla tamamladı.

32 SAAT HAVADA KALDI

Bayraktar TB3 SİHA bugüne dek meydana gelen kontrol uçuşlarında toplam 272 saat 47 dakika havada kaldı. TEI tarafınca yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla havalanan ulusal SİHA, 20 Aralık 2023’te meydana gelen uzun uçuş testinde yere inmeden 32 saat havada kalmış ve gökyüzünde 5 bin 700 kilometre yol katetmişti. Ulusal SİHA Bayraktar TB3, 26 Mart 2024 tarihinde ilk kez ASELSAN tarafınca ulusal olarak geliştirilen ASELFLIR-500 ile uçtu. İcra edilen kontrol kapsamında dünyadaki muadillerine gore en yüksek performansa haiz olan ASELFLIR-500 elektro-optik bulgu, gözetleme ve hedefleme sistemi entegrasyonu başarıyla gerçekleştirildi.

TCG ANADOLU’DAN İLK UÇUŞ BU YIL İÇİNDE YAPILACAK

Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu benzer biçimde kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine haiz dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 için 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde testlere başlanmasını planladıklarını açıklamıştı. Bayraktar TB3’ün haiz olacağı kabiliyetler bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da mühim bir yenilik olacak. Görüş hattı ötesi komünikasyon kabiliyetine de haiz olacak ulusal SİHA, bu sayede oldukça uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, haber alma ve taşımış olduğu akıllı cephaneler ile saldırı görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan tesiri meydana getirecek. ​​​​​​​Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, mevzuya ilişkin X’teki paylaşımında, “Gözümüzü gökyüzünden başka bir yöne çevirmedik. İşimiz sema ve uzayla. Bayraktar TB3 SİHA: yüzde 100 Baykar öz kaynakları ile geliştirilmiş SİHA, aviyonik, yazılım, yer sistemleri. Ulusal radar destekli TCG Anadolu ve benzeri kısa pistli gemilere iniş-kalkış kabiliyeti (Baykar). Ulusal turbo-dizel motorlu (TEI). 4 bin 600 kilometreye varan vazife yarı çapı. Ulusal Görüş Hattı Ötesi Komünikasyon Sistemi (Baykar). Ulusal ASELFLIR-500 Elektro-Optik Sistemli (Aselsan).” ifadesini kullandı. Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılındaki İHA AR-GE sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 83’ünü ihracattan elde etti. 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine gore müdafa ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanlığı tarafınca 2023’te de sektörün ihracat şampiyonu olduğu açıklanan Baykar, geçen yıl 1,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiş oldu. Son yıllarda gelirlerinin yüzde 90’ından fazlasını ihracattan elde eden Baykar, 2023’te müdafa ve havacılık sektöründeki ihracatın 3’te 1’ini tek başına yapmış oldu. Dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı olan Baykar’ın halihazırda imzalanan sözleşmelerinin yüzde 97,5’i ihracat kaynaklı. Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 9 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow