Apple’ın CEO’su Tim Cook: Çin’den daha eleştiri bir tedarik zinciri yok

Ulusal basında yer edinen haberlere bakılırsa, Apple’ın Çin’in Şanghay şehrindeki yeni perakende satış mağazasının açılışına katılmak suretiyle ülkeyi ziyaret eden Cook, firmanın Çin ana karasındaki alt yüklenici ortaklarından, metal kaplama tedarikçisi BYD, dokunmatik ekran üreticisi Lens Technology ve elektronik parça üreticisi Everwin Precision’ın patronlarıyla bir araya geldi.Cook, Çin ile ABD ve Batı içinde jeopolitik gerilimlerin, […]

Mar 22, 2024 - 00:35
 0
Apple’ın CEO’su Tim Cook: Çin’den daha eleştiri bir tedarik zinciri yok


Ulusal basında yer edinen haberlere bakılırsa, Apple’ın Çin’in Şanghay şehrindeki yeni perakende satış mağazasının açılışına katılmak suretiyle ülkeyi ziyaret eden Cook, firmanın Çin ana karasındaki alt yüklenici ortaklarından, metal kaplama tedarikçisi BYD, dokunmatik ekran üreticisi Lens Technology ve elektronik parça üreticisi Everwin Precision’ın patronlarıyla bir araya geldi.Cook, Çin ile ABD ve Batı içinde jeopolitik gerilimlerin, ekonomik güvenliğe ilişkin endişeleri ve tedarik zincirlerinin tekrardan yapılandırılmasına yönelik eğilimleri artırdığı bir dönemde Çinli şirketlerin Apple’ın tedarik zincirindeki önemine vurgu yapmış oldu.Çin Komünist Partisinin gösterim organı China Daily’ye konuşan Cook, Apple’ın son 30 yılda Çin’deki zincirini giderek genişlettiğine ve yatırımlarını artırdığına işaret ederek, “Bizim için dünyada Çin’den daha eleştiri bir tedarik zinciri yok.” ifadesini kullandı.Cook, Apple’ın Şanghay’daki uygulamalı araştırma merkezini tüm ürün gruplarındaki üretimi desteklemek suretiyle genişleteceklerini, ek olarak bu yıl ülkenin en mühim teknoloji merkezi şehirlerinden Şıncın’da yeni bir laboratuvar oluşturmayı planladıklarını belirtti.Şanghay’ın Jing’an ilçesinde oluşturulan Apple mağazası, ülkenin Çin, Hong Kong, Makau ve Tayvan’ı içeren “Geniş Çin” bölgesinde açmış olduğu 57. mağaza oldu.

Fotoğraf: AP

APPLE VE ÇİNLİ TEDARİKÇİLERİ

Mağazanın açılışında BYD’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Vang Çuanfu, Lens Technology’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Cou Çünfey ile Everwin Precision’ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Çin Şiaoşuo’yu konuk eden Cook, Çin’deki iş ortaklarıyla karşılıklı kazanca dayalı ilişkilerini geliştirerek sürdüreceklerini altını çizdi. Merkezi Şıncın’da bulunan, dünyanın en büyük elektrikli vasıta üreticisi BYD, 1995’ten bu yana Apple ürünleri için metal kaplama imalatı yapıyor. Alt yüklenici imalatını vakit içinde cam parçaları ve yapısal bileşenleri içerecek şekilde genişleten BYD, ek olarak iPhone, iPad ve Apple Watch için de hususi montaj hizmetleri sağlıyor. BYD, geçen yıl Apple ile iş ortaklığını geliştirmek suretiyle bir başka alt yüklenici olan ABD merkezli elektronik üreticisi Jabil’i 2 milyar dolar bedelle satın almıştı. Çinli hanım girişimci Cou Çinfey’in 2023’te kurduğu Lens Technology ise 2006’dan bu yana Apple ile çalışıyor. İlkin birinci nesil iPhone’lar için cam ekran koruyucuları üreten şirket, bugün Apple’ın son çıkan artırılmış gerçeklik aleti Vision Pro dahil fazlaca sayıda ürünün cam ve metal bileşenlerini yapım ediyor. Apple ile 2012’de çalışmaya başlamış olan Everwin Precision ise Mac bilgisayarların yanı sıra Apple Watch ve Vision Pro için elektronik parça üretiyor. *Haberin görseli AP tarafınca servis edilmiştir.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow