AK Parti MYK’da neler konuşuldu?

Parti kaynaklarından edinilen bilgiye nazaran MYK’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonucu oluşan tabloya değinerek, AK Parti olarak oy oranlarının yüzde 44,3’ten yüzde 35,5’e, Cumhur İttifakı olarak ise yüzde 51,6’dan yüzde 40,5’e gerilediğine dikkati çekti. Partinin ciddi bir oy kaybı yaşadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunun temel sebebinin ise 10 ay ilkin AK Parti’ye oy veren seçmenlerin […]

Nisan 3, 2024 - 00:00
 0
AK Parti MYK’da neler konuşuldu?


Parti kaynaklarından edinilen bilgiye nazaran MYK’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonucu oluşan tabloya değinerek, AK Parti olarak oy oranlarının yüzde 44,3’ten yüzde 35,5’e, Cumhur İttifakı olarak ise yüzde 51,6’dan yüzde 40,5’e gerilediğine dikkati çekti. Partinin ciddi bir oy kaybı yaşadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunun temel sebebinin ise 10 ay ilkin AK Parti’ye oy veren seçmenlerin bu sefer sandığa gitmemesi olduğuna işaret etmiş olduğu öğrenildi. Kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2024 seçimlerinin katılım oranının, 2019 seçimlerine kıyasla 6 puan geriye gittiğine, bu 6 puanlık düşüşün ezici çoğunluğunu AK Parti seçmeninin oluşturduğuna dikkat çektiğini aktardı.

“SEÇMEN SANDIĞA BU NEDENLERLE KÜSTÜ”

AK Parti seçmeninin sandığa gitmemesinin hem teşkilattan hem genel merkezden hem de adaylardan kaynaklandığının vurgusunu icra eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aday belirleme süreci de dâhil bunların üstünde uzun uzun durulması icap ettiğinin, bu mevzuda ihtiyaç duyulan her türlü adımın atılacağının altını çizdiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşam pahalılığı, Kovid-19 salgınıyla süregelen, Rusya-Ukrayna savaşıyla daha da derinleşen enflasyon baskısını sandığa küsme sebepleri içinde sıraladığı aktarıldı.

“GAZZE’Yİ ANLATAMADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,’ın “Gazze krizi benzer biçimde elimizden gelen her şeyi yaptığımız ve karşılık ödediğimiz bir meselede dahi siyasal saldırıları savuşturmayı, kimi çevreleri ikna etmeyi maalesef başaramadık. Bunlarla ilgili değerlendirmelerimizi de artısı-eksisiyle kesinlikle yapacağız” söylediği öğrenildi.

“KAN VE RUH KAYBI DA VAR”

Öz eleştiri sürecinde kayıpların masaya yatırılacağını kaydeden Erdoğan’ın “Kurulduktan yalnızca 15 ay sonrasında bizi iktidara layık gören, hemen hemen 10 ay önceki seçimlerde partimizi açık ara birinci icra eden, şimdiye kadar girdiğimiz tüm seçimlerde daima yanımızda duran, velhasıl son 22 yılda tam 17 kez sandıkları bizim için patlatan milletimizin, 31 Mart’ta bizi CHP’nin arkasına niçin ittiğini oldukça iyi çözümleme etmeliyiz.” değerlendirmesinde bulunmuş olduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ortada bir tek bir oy kaybının değil, kan ve ruh kaybının bulunduğunu da söylediği bildirildi.

“ÖNCE KENDİMİZİ HESABA ÇEKECEĞİZ”

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun suçunu millete atmanın sadece acizlerin ve gafillerin yöntemi olabileceğine vurgu yapmış olduğu belirtilerek, “Hatayı, kusuru, hatası millette aramak, bizim geleneğimizde asla yoktur. Biz siyasal hayatımızın hiçbir döneminde bu şekilde bir yola başvurmadık, şimdi de başvurmayacağız. Açık söylüyorum, şahsım dâhil bu masanın çevresinde oturan hiçbir dostum, 31 Mart seçim sonuçlarının sorumluluğundan kaçamaz. Başkalarını hesaba çekmeden ilkin kendimizi hesaba çekeceğiz. İğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırmanızı isterim.” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

“BAŞARI ÖRNEĞİ HATAY”

Şehirlerde yaşadıkları oy kaybının tek bir nedene ve başlığa indirgemenin “kolaycılık” olacağını söylediği öğrenilen Cumhurbaşkan Erdoğan’ın Hatay’ı bir başarı örneği olarak kurmaylarına gösterdiği bildirildi.

“22 YILI HEBA EDEMEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını şu sözlerle sonlandırdığı öğrenildi: “Ya hatalarımızı görerek kendimizi toparlarız ya da güneşi gören buz misali erimeye devam ederiz. Ya başından sonuna kadar işimizi dört dörtlük yaparız ya da oldukça daha ağır bedeller ödemekten kurtulamayız. Ya milletimizle olan gönül köprülerimizi tekrardan güçlendiririz ya da eleştirdiğimiz partilere benzemekten kendimizi alıkoyamayız. Kim olursa olsun asla kimsenin 22 senelik birikimi, 22 senelik sıkıntılı bir mücadeleyi heba ve heder etmesine izin veremeyiz, buna müsaade etmeyeceğiz.”

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow