ABD Başkanı Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi “yapıcı ve samimi” bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping bugün telefonda görüştü. İkilinin ticari, Tayvan Boğazı ve Cenup Çin Denizi şeklinde bölgesel ve küresel meseleleri ele aldıkları bildirildi. Beyaz Saray’dan meydana getirilen yazılı açıklamaya nazaran, geçen yıl kasımda Kaliforniya’da meydana gelen görüşmede ele alınan konuların takibinin de yapıldığı belirtilen görüşmede, iki önder, ordular arasındaki […]

Nisan 2, 2024 - 22:35
 0
ABD Başkanı Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi “yapıcı ve samimi” bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu


ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping bugün telefonda görüştü. İkilinin ticari, Tayvan Boğazı ve Cenup Çin Denizi şeklinde bölgesel ve küresel meseleleri ele aldıkları bildirildi. Beyaz Saray’dan meydana getirilen yazılı açıklamaya nazaran, geçen yıl kasımda Kaliforniya’da meydana gelen görüşmede ele alınan konuların takibinin de yapıldığı belirtilen görüşmede, iki önder, ordular arasındaki ortaklaşa iş, uyuşturucuyla savaşım, suni zeka ile ilgili mevzular ve iklim değişikliği şeklinde birçok başlığı değerlendirdi. Biden, Şi’ye, Tayvan Boğazı’nda sulh ve istikrarın önemini hatırlatırken, Cenup Çin Denizi’nde de özgür seyrüseferin ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin korunması icap ettiğini dile getirdi. Görüşmede, Biden, Çin’in Rusya’nın müdafa endüstrisi altyapısına sağlamış olduğu katkıya ve bunun Avrupa’ya ve transatlantik güvenliğe negatif yansımalarına dair endişelerini aktardı. Biden, ABD ile Çin arasındaki ticari rekabette Pekin’in uyguladığını savunduğu “adil olmayan ticari uygulamaları” da gündeme getirdi ve bunun Amerikalı işçilere ve çiftçilere zarar verdiğini savundu. İki önder arasındaki yapıcı iletişimin devamının mühim bulunduğunu vurgulayan Biden, üst düzey diplomatik ilişkilerin görevli şekilde sürdürülmesi çabalarından kıvanç duyduklarını kaydetti.

“BAĞLAR KOPMAMALI”

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya nazaran de ABD Başkanı Biden’ın isteğiyle meydana getirilen görüşmede, iki önder, “Çin-ABD ilişkileri ve ortak ilgi mevzularında” görüş alışverişinde bulunmuş oldu. Çin Devlet Başkanı Şi, Biden ile Kasım 2023’te yaptıkları görüşmenin geleceğe odaklı bir vizyon açtığını, Çin-ABD ilişkilerinin istikrara kavuşmaya başladığını ve bunun her iki ülkenin halkları ve internasyonal cemiyet tarafınca pozitif yönde karşılandığını, ayrıca ilişkilerde negatif etkenlerin de büyümeye devam ettiğini belirtti. “Stratejik idrak etme” meselesinin Çin-ABD ilişkilerindeki sorunların temelinde yer almış olduğu, bunun ilk düğmesi yanlış iliklenen bir gömleğin öteki düğmelerin de yanlış olmasına benzediğini belirten Şi, “Çin ve ABD şeklinde iki büyük ülke bağlarını koparmamalı, birbirlerine sırtını dönmemeli ve de çatışma ve cepheleşme içine girmemeli. İki ülke birbirine saygı göstermeli, sulh içinde bir arada var olmalı ve kazan-kazan işbirliğini hedeflemeli” ifadesini kullandı.

Şi, 2024’te ilişkilere bu üç ülkenin yol göstermesi icap ettiğini, barışın, istikrarın ve güvenin korunarak diyaloğun güçlendirilmesi, provokatif özellikte olaylardan ve çizgiyi aşan tavırlardan kaçınılması ve internasyonal ilişkilerde eşgüdümün mesuliyet anlayışı içinde artırılması icap ettiğini altını çizdi.

Şİ, TAYVAN’A DİKKAT ÇEKTİ

Tayvan probleminin, Çin-ABD ilişkilerinin “aşılmaması ihtiyaç duyulan ilk kırmızı çizgisi” bulunduğunun altını çizen Şi, “Tayvan’ın bağımsızlığına yönelik ayrılıkçı faaliyetler ve bunların dışarıdan cesaretlendirilmesi ve desteklenmesi karşısında elimiz bağlı bekleyemeyiz” açıklamasını yapmış oldu. Şi, ABD Başkanı Biden’a Tayvan’ın bağımsızlığını desteklememe taahhüdünü somut eylemlerle ortaya koyma çağrısında bulunmuş oldu.

Çin lideri, ABD’nin Çin’in tecim ve teknoloji alanında gelişimini baskılamak suretiyle önlemler aldığına, her geçen gün daha çok Çinli şirketi yaptırım listesine dahil ettiğine dikkati çekti. Şi, “Bu, ‘riskleri gidermek’ değil, yeni riskler yaratmaktır. Eğer ABD, karşılıklı faydaya dayalı işbirliğini hedefliyor, Çin’in kalkınmasından payını almak istiyorsa Çin’in kapısı daima açık olacaktır. Fakat Çin’in teknolojik gelişimini bastırmak ve meşru kalkınma hakkından yoksun bırakmak istiyorsa Çin bunu oturup izlemeyecektir” diye konuştu.

UKRAYNA VE KORE YARIMADASI DA GÖRÜŞÜLDÜ

İki önder, diplomatik, ekonomik, mali, ticari ve öteki alanlardaki danışma mekanizmalarının ve iki ülke orduları arasındaki iletişimin, uyuşturucuyla savaşım, suni zeka, iklim değişikliği alanlarındaki diyalog ve işbirliğinin sürdürülmesi, halklar arasındaki temaslar ile internasyonal ve bölgesel konulardaki iletişimin artırılması için adımlar atılmasında mutabık kaldı. Şi ve Biden, Ukrayna krizi, Kore Yarımadası’ndaki duruma dair görüş alışverişinde bulunmuş oldu. Çin lideri, görüşmede, ülkesinin Hong Kong, insan hakları, Cenup Çin Denizi ve öteki meselelerdeki tutumunu da aktardı. *Haberin görselleri AP ve İHA tarafınca servis edilmiştir. Arşivdendir.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow