AB, Çin’in elektrikli otomobillerine ek vergi getirmeye hazırlanıyor

AB Komisyonu’nun, Çin’in elektrikli otomobil üretimine sağlamış olduğu devlet sübvansiyonlarına ilişkin başlatmış olduğu soruşturma kapsamında alacağı tedbirleri ve ithal edilen ürünlere uygulanacak geçici ek gümrük vergisi kararını çarşamba günü resmen duyurması planlanıyor. Son yıllarda Avrupa devletlerinde satılan elektrikli otomobillerde Çinli üreticilerin oranı hızla yükseliyor. Çin’de üretilen düşük fiyatlı ve sübvanse edilmiş elektrikli otomobillerin satışları öteki […]

Haziran 11, 2024 - 15:00
 0
AB, Çin’in elektrikli otomobillerine ek vergi getirmeye hazırlanıyor


AB Komisyonu’nun, Çin’in elektrikli otomobil üretimine sağlamış olduğu devlet sübvansiyonlarına ilişkin başlatmış olduğu soruşturma kapsamında alacağı tedbirleri ve ithal edilen ürünlere uygulanacak geçici ek gümrük vergisi kararını çarşamba günü resmen duyurması planlanıyor. Son yıllarda Avrupa devletlerinde satılan elektrikli otomobillerde Çinli üreticilerin oranı hızla yükseliyor. Çin’de üretilen düşük fiyatlı ve sübvanse edilmiş elektrikli otomobillerin satışları öteki rakiplerini hızla geride bırakıyor. Çinli markaların AB’de satılan elektrikli araçlardaki oranı 2019’da yüzde 1’in altındayken, son dönemde yüzde 8’e ulaştı. Bu oranın, tedbir alınmaması halinde hızla yükselmeye devam edeceği belirtiliyor. Çin’in benzer segmentlerdeki elektrikli otomobil tutarları Avrupa’da üretilen modellerin yüzde 20 altında seyrediyor. Çin’de, BYD, SAIC, Geely benzer biçimde markalar ile Tesla ve değişik Avrupa şirketlerinin üretimleri yapılıyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geçen yıl eylül ayında yapmış olduğu “Birliğin Durumu” konuşmasında, Çin’den ithal edilen elektrikli otomobillerin soruşturulacağını açıklamıştı. Von der Leyen, elektrikli araçların Avrupa için büyük potansiyele haiz bir sektör olduğuna işaret ederek, “Küresel pazarlar artık daha ucuz Çin elektrikli otomobilleriyle dolup taşıyor. Çin elektrikli otomobillerinin tutarları devasa devlet sübvansiyonlarıyla suni olarak düşük tutuluyor. Bu durum pazarımızın işleyişini bozuyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu. AB Komisyonu, Çin’den Birlik üyesi ülkelere ithal edilen elektrikli otomobiller mevzusunda soruşturma başlatıldığına ilişkin resmi bildirimi ise bu açıklamanın arkasından ekim ayında yayımlamıştı.

DESTEK VE SÜBVANSİYONLAR İNCELENİYOR

Soruşturmada AB, hangi ülkenin markası olduğuna bakmaksızın Çin’de üretilen ve AB’ye gönderilen elektrikli otomobillere sağlanan destek ve sübvansiyonları inceliyor. Çin menşeli elektrikli otomobillerin sübvanse edilmiş olduğu ve bu durumun AB sanayisine zarar verdiğinin tespit edilmesi beklenen soruşturma sonucunda, Çin’den sübvansiyon alan ve AB ülkelerine gönderilen elektrikli otomobillere ek gümrük tarifeleri uygulanması söz mevzusu olacak. AB Komisyonunun bu hafta elektrikli vasıta ithalatına geçici gümrük vergisi uygulayacağını Çin’e bildirmesi, böylece Pekin ile AB içinde bir ticari sürtüşmenin başlaması beklentisi de bulunuyor. Çin’in bu duruma misilleme olarak bazı Avrupa ürünlerine yönelik benzer vergiler uygulaması planlanıyor. Geçici tarifeleri kalıcı hale getirmeye yönelik karar alınması için ise üye ülkelerin onayı gerekiyor.

YÜZDE 25 İLAVE VERGİ BEKLENİYOR

AB, halihazırda Çin’in elektrikli otomobillerine yüzde 10 oranında gümrük vergisi uyguluyor. Önlem çerçevesinde yüzde 10 ila 25 içinde ilave verginin konulması öngörülüyor. Çin uzun süredir otomotiv sektörünü sübvanse etmediğini, oldukça verimli üretim gerçekleştirdiğini, ihracatının, batı ülkelerinin yeşil hedeflerine ulaşmasına destek bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.

ABD YÜZDE 100 VERGİ KOYDU

Bu alanda ABD de ek vergi sonucu almıştı. ABD yönetimi, geçen ay Çin’den ithal edilen elektrikli otomobillerdeki tarife oranını 4 kat artırarak yüzde 100’e yükseltmişti. Türkiye de yerli üretimin iç pazardaki payının yükseltilmesi ve korunması ile yurt içine yatırımların özendirilmesi amacıyla Çin menşeli benzinli ve hibrit binek otomobillere ithalat değerinin yüzde 40’ı seviyesinde ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar vermişti. Türkiye, daha ilkin, AB ve ABD’nin son dönemde uyguladığı elektrikli otomobillere ek vergi uygulamasına gitmiş ve Çin’den ithal edilen elektrikli otomobillere yüzde 40 ek vergi başlatmıştı.

Bu Habere tepkin nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow